Износът на български мебели се е увеличил с 13% за изминалата година и се равнява на 324 млн. евро. Това показват данните на браншовата камара на дървопреработващата и мебелната промишленост. При изчисляването им не са включени оборотите на фирми, нечленуващи в камарата, както и тези, работещи за световни фирми.
Запознати коментират, че именно експортът поддържа мебелната промошленост. По думите им вътрешният пазар е нестабилен.
Проучването сочи още, че 950 мебелни фирми са активно работещи, като само 8% са фалирали по време на кризата. Броят на заетите е намалял от 29 000 души преди 2008 г. до 20 000 души в момента. Съкращаването на персонал се дължи не само на закриване на фирми, но и на внедряването на модерна технология.
Според анализатори обаче основният недостатък на родната мебелна индустрия е малкият вътрешен пазар, който не позволява производството на голяма по обем продукция чрез автоматизирана технология. Като главното предимство на българските мебели камарата посочва доброто съотношение между цена и качество
Родното мебелно производство не е застрашено от китайския внос, коментират от бранша. Тъй като транспортирането от Азия до Европа оскъпява продукцията, европейските потребители търсят алтернативи, съобщава в. "Труд".
Анализаторите още коментират, че идването на големи мебелни вериги у нас е довело до преструктуриране на родния бранш и е подтикнало родните търговски вериги към по-агресивни действия. Много от тях са успели да свалят цените си до нива, съизмерими с тези на световните фирми.