Изолации от гъши пух, коноп и вълна са най-новите материали за облицовка на българския пазар. Революционните продукти за първи път ще бъде тествани при изграждането на вилно селище "Терес", край пловдивското село Радиново, в близост с магистрала Тракия, чийто инвеститор е белгийската фирма "Мезон креатив". Изолациите са внесени от френската фабрика за изолационни материали "Наптюрал".
Гъшият пух е най-добрият изолатор срещу горещина. Едновременно с това перушината има свойството да задържа топлината вътре и да задържа влагата. Вълната е най-добрият изолатор срещу студ, а конопът е доказал перфектните си свойства при шумоизолация. Гъшият пух ще бъде използван при изолацията на покривите на къщите, а с коноп и вълна ще се облицоват стените. Пухът, вълната и конопът са стари изолационни материали, използвани във Франция още преди 200 години, съобщиха от компанията.
На снимката: Руло с гъши пух, което за първи път ще бъде тествано като изолатор при изграждането на вилно селище "Терес", край пловдивското село Радиново
Влагането на гъши пух в строителството предполага малко по-различна технология. Тъй като този тип изолация се слага от вътрешната страна на къщата и е твърде мека, за да бъде положена мазилка върху нея, се налага изграждане на втора стена, между която се слага пухената вата с дебелина 10 сантиметра.
Обичайната практика в България е да не се прави втора стена, но във Франция и Белгия строителството от типа "термос" е доста разпространено и доказано ефективно. По тази технология е построено училището за музикално изкуство в Париж.
"Гъшият пух е естествен продукт, който предпазва птиците от влага, студ и жега при тяхната миграция. В същото време той остава в изключително големи количества от птиците, отглеждани за гъши дроб и магре (патешко филе). България като втори производител на гъши дроб в света, просто изхвърля пуха и перата като ненужни или ги изпраща в Китай за преработка, обяснява белгийският инвеститор на жилищния комплекс Херман Верстапен.
Първите четири къщи на вилно селище "Терес" ще бъдат изградени до края на април, когато ще започне строителството на двадесет и две нови. Проектът включва 68 къщи, които по проект трябва да бъдат изградени в рамките на три години. Вече е финализирана инфраструктурата - пътища, канализация, електрификация, газификация и окабеляване. За разлика от останалите вилни селища, тук парцелите са разделени на отделни урегулирани поземлени имоти.
Собствеността върху земята не е обща, а всеки клиент закупува своя имот, който може да се наследява, залага и препродава. Това дава възможност на всеки потенциален купувач да използва земята и бъдещия строеж, за да получи банков заем. В проекта е заложено изграждането на парк, като за тази цел вече е повдигнат релефа. Вместо с каменни зидове, отделните парцели ще бъдат разделени с естествена ограда. За любителите на тениса ще има кортове. Цената на квадрат застроена площ е 850 евро, а земята се продава по 45 евро.
Първият, който ще използва изолацията от гъши пух в своята нова къща, е българският съдружник в "Мезон креатив" Жанет Видева. До месец тя ще завърши новия си дом. Видева го проектира за температури от -20 градуса през зимата до + 40 градуса през лятото.
"Облицоването излиза два пъти по-скъпо, но всъщност е два пъти по-икономично, защото в бъдеще ще пести средства за топленето на къщата. Освен това тези материали са екологично чисти, не са вредни и не предизвикват алергии. Искаме да построим жилищен комплекс за природосъобразен начин на живот", споделя Жанет Видева
Херман Верстапен ще инвестира в изграждането на завод за преработка на пух и изолационни материали от пух и коноп на терен между Брезово и Раковски. Машините за 2 млн. евро вече са в България, предстои да бъде изградена и пречиствателна станция.
Освен използването на новите материали за облицовка, ефективността на изолацията в жилищен комплекс "Терес" се гарантира и от употребата на австрийските тухли LEITL. Те са направени от по-специална глина, изпечени са при по-висока температура и имат коефициент на изолация 0.41 - с четири пункта по-добър от стандарта за България 0.45. От правилното поставяне на тухлите зависи и въздушният мост, който се създава при всеки нов вертикален ред.