Израел узакони три еврейски селища на Западния бряг

24.04.2012 | 12:30
по статията работи: Елица Елефтерова
Мести четвърто селище, заради освобождаване на палестински земи
Израел узакони три еврейски селища на Западния бряг
Снимка: Sxc.hu

Израел узакони три еврейски селища на Западния бряг, стана ясно от комюнике на кабинетът на премиера Бенямин Нетаняху, цитирано от Франс прес и БТА. Министерската комисия е "решила да официализира статута на трите селища, установени през 90-те години вследствие на решения на предишни правителства", се посочва в комюникето.

Трите селища са Брушин с 350 жители, Санаса и Решелим с по 240 души. Те не са имали  израелски официален статут от създаването си.

Днес стана ясно и, че израелските държавни служители са инструктирали ген.-майор Нитзан Алон от Централното командване да подпише споразумение, с което да се позволи построяването на временни жилища близо до гр. Мигрон в Западния бряг, без да се преминава през законните процедури за планиране.

Временните жилища са за жителите на гр. Мигрон, който е построен върху частни палестински земи, които трябва да бъдат освободени до лятото, съобщава израелскитя вестник “Аарец”.

Офисът на военния прокурор възразява срещу преместването. В писмо, написано наскоро до главния прокурор Йехуда Вайнщайн, юридическият съветник на Централното командване полковник Ели Барон пише, че това е внушение, което може да създаде опасен прецедент, както и изключения и възможности за тълкуване на закона. Това според него подкопава основите на планирането и изграждането на закона.

В седмиците след като Върховният съд отхвърли компромиса, които позволяваше гр. Мигрон да остане, където е за още три години, правителството търсеше възможност за временно настаняване на жителите, докато не бъдат построени постоянните им домове на друго място.

От Министерство на отбраната поискаха временото място за настаняване да бъде в селището Адам, където е най-вероятно да бъдат изградени и постоянните жилища, но заселниците са настояли, че временният обект е на хълма "Винария" (Winery Hill), който е на същия рид като гр. Мигрон.

Самият хълм (Winery Hill) има одобрен план за изграждане на зони за туристически обекти. За да отговори на сроковете, определени от Върховния съд, който призовава гр.Мигрон да бъде освободен до 31 юли, държавата иска да заобиколи процедурата, изисквана от закона.

По тази причина се налага и Алон да подпише "разрешение за строителство и използване на временна жилищна площ от регионално значение поради форсмажорни обстоятелства".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 07.11   1659 г. – Сключен е Пиренейският договор, който слага край на Френско-испанската война. 1816 г. – Александър I Павлович – цар на Русия и крал на Полша...