Страховете на източноевропейските страни-членки на ЕС, че по-богатите западни икономики ще ги изоставят във времената на икономическа криза, продължават да растат преди извънредната среща на високо ниво в неделя (01.03.09), предаде EUobserver.
Полша, Чехия, Словакия, Унгария, Литва, Латвия, Естония, Румъния и България се надяват да привлекат Германия и скандинавските държави на своя страна, за да попречат на създаването на т.нар. еврооблигации, гарантирани от всички страни-членки на валутния съюз на ЕС. Създаването на такива облигации ще помогне на по-бедните членове на еврозоната като Гърция да взимат заеми при по-ниски лихви, но за страните-членки на ЕС извън еврозоната лихвата ще отиде нагоре.
"Искаме да блокираме този проект. Еврооблигациите не са нищо друго освен учредяване на Европа в две класи", коментира полският вицепремиер Гжегож Схетина. Изглежда намеренията на Източна Европа ще срещнат разбиране от Германия, тъй като германският финансов министър Пеер Щайнбрюк е скептично настроен към плана за създаване на еврооблигации.
Идеята за създаване на еврооблигации беше лансирана от италианския финансов министър Джулио Тремонти по време на икономическия форум в Давос през януари тази година и беше подкрепена от МВФ. Италия има най-големият държавен дълг от всички страни в еврозоната.