Британският икономически растеж се забави рязко през първото тримесечие на годината, показват нови данни на официалната статистика ONS, които претърпяха низходяща ревизия спрямо експресната оценка, направена в края на април.
Това може да се изтълкува като предупредителен сигнал за състоянието на икономиката на Острова преди предсрочните избори на 8-и юни и преди стартът на официалния преговорен процес по излизането на Великобритания от Европейския съюз.
Брутният вътрешен продукт на Острова се разшири през периода януари - март с едва 0,2% спрямо последното тримесечие на миналата година, когато британската икономика отбеляза солидна експанзия от 0,7%, докато първоначалната оценка на ONS сочеше за растеж от 0,3 на сто.
Това е най-слабия растеж от първото тримесечие на 2016 година насам, отбелязва официалната статистика, допълвайки, че неубедителното представяне на британската икономика се дължи в най-голяма степен на влошаващия се нетен търговски баланс и на слабо повишение на частното потребление.
Износът от Великобритания се сви през периода януари - март с 1,6% спрямо края на предходната година, когато експортът нарасна с цели 4,6%, докато вносът се увеличи с 2,7% след негов спад с 1% през четвъртото тримесечие на 2016-а година, като нетната международна търговия отне 1,4 проценти пункта от растежа на британския БВП. Тази негативна тенденция на спадащ износ при увеличаващ се внос е факт въпреки слабостта на лирата стерлинг, която на теория би трябвало да стимулира британски експорт.
Растежът на частното потребление пък се забави рязко до 0,3% спрямо предходното тримесечие, когато беше отчетен растеж от 0,7%. Тези данни сякаш потвърждават как нарастващите цени при по-сдържано повишаване на заплащането на труда водят до влошаване на бюджета на британските домакинства и респективно до по-слаби потребителски разходи.
В същото време правителствените разходи се увеличават с 0,8% на тримесечна база след тяхна стагнация в края на предишната година.
Единствен по-значим позитивен сигнал от днешните данни представляват бизнес инвестициите, които нараснаха през първото тримесечие с 0,6% след тяхно свиване с 0,9% през последните три месеца на 2016-а година, като на годишна база те се увеличиха с 0,8% след спад с 0,9% в края на миналата година.
На годишна база БВП на Великобритания нарасна през първото тримесечие с 2,0% след растеж с 1,9% в края на 2016 година, но под предварителна оценка на ONS за растеж от 2,1 на сто. Серията бизнес проучвания в последно време и някои други данни обаче предполагат, че британската икономика може би бележи известно възстановяване в началото на второто тримесечие след доста слабия старт на годината.
Британската лира се намира под известен натиск от продажби в резултат на по-слабите от очакваното данни на ONS, понижавайки се с 0,1% към 1,2965 щатски долара, след като по-рано през деня поскъпна за кратко до 1,3014 долара. В същото време еврото се търгува около 0,8665 паунда - недалеч от неговия 8-седмичен връх от 0,8674 британски лири, достигнат на 23-ти май.