Официалните данни за американската икономика са значително по-позитивни от прогнозите, предават от „Би Би Си“.
До вчера се очакваше ръстът на брутния вътрешен продукт (БВП) на САЩ да бъде около 1%, или почти двойно по-нисък от отчетените през първото тримесечие 1.8%.
Обявените темпове на растеж от 1.7% са приятна изненада за инвеститорите и аналитиците.
По-ниски резултати се очакваха, поради обявените планове за ограничаване на програмата за стимулиране на икономиката от страна на Федералния резерв. Друга причина за значително по-негативните прогнози бе състоянието на световната икономика.
Официални данни за БВП в еврозоната ще бъдат изнесени на 14 август, като осемнадесетте държави отчетоха 0.2% спад през първото тримесечие. Това бе шестото поредно тримесечие на понижаване на продуктивността.
Андре Бакхос, аналитик в Lek Securities, бе сред онези, които показаха задоволството си от публикуваните резултати за икономиката на САЩ:
„Това е наистина приятна изненада, която ни подсказва нещо важно и за понижаването на безработицата. Възстановяването на икономиката започна.“
Потреблението отговаря за около 70% от БВП на страната. Според официалните данни, гражданите на САЩ са увеличили харченето си с по-малко през второто тримесечие в сравнение с първото (1.8% и 2.3% за предишния период).
Наскоро страната промени някои от параметрите за съставяне на БВП. Например, разходите за научноизледователска и развойна дейност вече се считат за инвестиции. Както се и очакваше, бяха публикувани и наново изчислени данни за предишни периоди.
Така например, БВП на САЩ се е увеличил с 2.8% през 2012 г. по новите критерии, а не с 2.2%. По време на рецесията от 2007 г. до 2009 г. пък спадът е бил 4.3%, а не 4.7%.
Икономиката на страната в такъв случай е отбелязала ръст от 8.2% от 2009 г. насам. По стари данни ръстът бе 7.6%.
Други интересни заключения от официалния доклад се отнасят до търговията. Износът се е увеличил с 5.4% спрямо първото тримесечие. Вносът пък е отчел ръст от цели 9.5%, като от януари до април той бе едва 0.6% по-висок.