Правителството на САЩ отчита бюджетен излишък от 116.5 млрд. долара през месец юни, като това е най-високото ниво за последните пет години. Подобряването на икономиката на страната се дължи на това, че приходите от данъци са били по-високи от очакваното, коментират от „Би Би Си“.
Друга причина за високия излишък е намаляването на държавните разходи с 47%, предизвикано от затягането на бюджета, както и от увеличението на данъците през януари.
Двете компании за ипотечно рефинансиране, Fannie Mae и Freddie Mac, които от пика на кризата насам са под управлението на правителството на САЩ, са допринесли с 66.3 млрд. долара.
Въпреки добрите данни, отчетени през юни, Бюджетният офис към Конгреса (CBO) прогнозира, че годишният дефицит ще бъде около 670 млрд. долара в края на фискалната година на 30 септември.
Увеличаващият се дефицит означава, че през есента правителството на САЩ отново ще достигне своя таван на дълга – положението, при което държавата е принудена да заеме дори още повече средства, за да изплати суми по досегашните си задължения.
Кабинетът на Барак Обама се нуждае от одобрението на Конгреса, за да увеличи нивата на поставения таван. Той е и едно от основните неща, които се взимат под внимание при определяне на бъдещи сделки.
През 2011 г. федералното правителство на САЩ бе близо до затваряне в резултат на тогавашни преговори и понижаване на кредитния рейтинг на страната от S&P до AA+ от AAA.