Непосредствен и бърз ефект за намаляване на цените ще има намаляването на данъците. Това коментира пред Агенция "Фокус" икономистът от "Индъстри Уоч" Георги Стоев. Той допълни, че това, което може да се направи, е да се мисли за редуциране на ДДС - например с 3-4%. При този вариант цените на продуктите ще бъдат намалени. Това ще се отрази веднага и на цената на бензина.
Това няма да бъде малко нито като финансово изражение, нито като знак към обществото, че правителството има воля да сваля данъците. В този случай обаче Министерството на финансите трябва да бъде подготвено за по-ниски приходи по тази линия и да си направи сметката, кои разходи ще намали, коментира икономистът.
Той допълни, че тази мярка със сигурност носи риск в краткосрочен план за намаляване на приходите, но в дългосрочен план това ще помогне на увеличаването на легалния внос на стоки, както и за намаляване на разходите. Според Стоев при намаляване на ДДС след време ще се получи увеличаване на приходите от този налог.
Не мисля, че има много силен фискален аргумент срещу намаляване на ДДС. По-скоро мисля, че аргументите са такива, свързани със страхове за това, че близките 6-8-12 месеца няма откъде да се вземат пари за конкретни публични разходи и съответно този краткосрочен страх кара правителството да не предприема стъпки към намаляване на данъците, заяви той.
От негативните неща, които може да направи правителството, е да се опитва да регулира цените чрез тавани и административни решения за образуването им. Това ще доведе до криза и недостиг на някои суровини, включително може би и енергоносители.