Предстои тежка 2009 г. за икономиката на България. Банковата система в страната е стабилна. Може да се очаква известно повишаване на безработицата у нас. Около това мнение се обединиха икономисти по време на провелия се днес в Националния преслуб на БТА граждански форум на тема: "Световната финансова криза - заплахите за България".
България няма да може да запази високия си икономически растеж през следващата година. Причина за това е фактът, че "свободни пари, които да се търкалят по света и да идват в България" липсват. Също така през следващата година налице ще бъде намаляване на преките чуждестранни инвестиции у нас. Този факт от своя страна ще доведе до проблеми с покриването на дефицита по текущата сметка, обясни съпредседателят на Центъра за икономическо развитие (ЦИР) Александър Божков.
Най-силно от икономическата криза ще пострадат не малките и средните фирми, а големите. Това ще доведе до промяна в плановете на тези фирми, което от своя страна ще доведе до намаляване на износа на страната, каза още Божков.
Той прогнозира, че през следващата година износът на български стоки за чужбина ще намалее драстично. В резултат от това тези стоки ще останат у нас, което може да доведе до намаляване на част от цените на продуктите.
Друг ефект, който световната икономическа криза може да окаже върху страната, е забавянето в темпа на повишението на заплатите.
Няма опасност българските банки да фалират. Не съществува опасност влоговете на хората да "изгорят", обясни Божков. Той обаче допълни, че за да запази спокойствието у гражданите, правителството отдавна, още преди заседанието на ЕКОФИН, е трябвало да обяви, че е готово да гарантира влоговете на хората у нас, каза още съпредседателят на ЦИР. Припомняме ви, на заседанието си, проведено на 7 октомври 2008 г., финансовите министри на страните от ЕС се договориха прагът на индивидуалните депозити на гражданите в банките да се увеличи до 50 хил. евро в следващата една година във всички страни-членки. В изпълнение на това решение, на 9 октомври, българското правителство обяви, че гарантира тези депозити и у нас.
Божков допълни, че според него е нужно да бъдат предприети редица действия, с които да се подобри конкурентоспособността на българската икономика. Сред тях са:
- Запазването на максимално висок темп на икономически растеж
- Запазването и/или задържането на чуждестранните инвестиции на сравнително високо ниво.
- Ангажирането на държавата с това да си свърши работата, която е трябвало да свърши преди доста време.
В резултат от световната криза през следващата година може да се очаква известно затягане на пазара на труда у нас. В резултат от това дори в момента в редица предприятия текат съкращения на персонала, което ще доведе до увеличаване на безработицата в страната, която в момента е около 5%. Това обясни от своя страна председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев. Той добави, че това ще рефлектира и върху нагласата, че може да се работи малко и да се взимат много пари.
През тази година дефицитът по текущата сметка ще е в размер на 25% от БВП, а дефицитът по търговския баланс – 30%. Това прогнозира от своя страна професор Иван Ангелов. Той добави, че очаква през следващата година износът на страната ще намалее драстично тъй като повечето страни, към които изнасяме, ще бъдат в условия на рецесия.
Банковият сектор у нас е започнал все повече и повече да заема пари отвън. В същото време се наблюдава покачване на официалните резерви на правителството. Това действие не може да продължава вечно и трябва да се обърне, заяви по време на днешното събитие доц. Ганчо Ганчев - председател на УС на Института за икономика и международни отношения.
Обръщането на тази зависимост може да стане по два начина според него:
- Ако чуждестранните банки у нас намалят кредитирането на своите дъщерни представителства у нас. Това действие обаче може да има и негативен ефект върху заетостта и икономическата активност, поясни доц Ганчев.
- Ако държавата, в лицето на Българската народна банка, прехвърли част от своите резерви в търговските банки
Намаляване се наблюдава и в размера на чуждите инвестиции у нас. Това от своя страна може да бъде обяснено с кризата на пазара на недвижи имоти, която се наблюдава и у нас, обясни доц. Ганчев.
Той също прогнозира, че догодина търсенето на български стоки в чужбина ще намалее. Като причина за това беше посочено свиването на пазарите в страните от ЕС.
Доц. Ганчев заяви, че обикновенно последиците от икономическите кризи са най-тежки в периферните страни, като България, и че те могат да бъдат очаквани в срок от 1-2 години. Той добави, че тези последици могат да бъдат свързани с намаляване на икономическия растеж в страната – фактор, който може да доведе до проблеми с обслужването на банковите заеми.