България може и трябва сама да се справи с кризата, без помощта на Международния валутен фонд (МВФ). Това коментира Георги Ангелов, старши икономист в Институт „Отворено общество". Стъпките са ясни и не е нужно от фонда да ни ги посочват, можем да ги предприемем и сами, категоричен беше той.
До този момент към МВФ за помощ са се обърнали държави с големи проблеми, които нямат друг избор.
„Унгария например беше във фалит и преди кризата, Полша нямаше валутни резерви, а популизмът по време на изборите причини проблемите в румънската икономика", поясни още икономистът.
В условията на криза МВФ си търси „клиенти" и се „натрапва" на всеки, смята Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии. В много ситуации обаче фондът може да изиграе ролята на „лошото ченге" - експертите му идват със списък от непопулярни мерки, които правителството трябва да предприеме. Румъния например трябваше да ореже 2/3 от бюджетния си дефицит. Въпреки че сключи т.нар. гъвкаво споразумение (Flexible Credit Line) Полша също трябваше да намали дефицита си наполовина, поясни Ганев.
Бюджетен дефицит не се намалява чрез отпускане на средства, а чрез намаляване на разходите, коментира в заключение Георги Ангелов.