Икономическата криза в Европа е довела до бум по отношение на дискриминацията, расизма и ксенофобията. Като примери в това отношение се сочат Италия, Словакия и Унгария, гласи най-новият доклад на Amnesty International, цитиран от EUobserver.
"Упадъкът и изолацията се видяха още през миналата година заради страховете от икономическа рецесия. Това провокира изблици на расизъм и омраза", пише в доклада на Amnesty International. Документът цитира Италия като пример поради приетият закон за заклеймяване на „нелегалната имиграция” като криминално престъпление. Нормата възпира имигрантите да търсят помощ от властите и не им дава достъп до образование и здравна помощ, тъй като те се страхуват, че ще бъдат предадени на полицията. Законът задължава учителите и служителите в местни административни служби веднага да докладват за нелегални имигранти.
Критиките на Amnesty International не подминават и Великобритания. В един от случаите британските власти хвърлят в затвора имигранти от Ирак, които Багдад отказва да приеме обратно. В Германия нелегалните имигранти и децата им също имат ограничен достъп до образование, здравна помощ и юридическа помощ в случай на нарушени трудови права.
Сегрегацията на ромските малцинства продължава да е сериозен проблем в Централна и Източна Европа, както и в Италия. Като пример за сегрегация на ромски деца се сочи Словакия – 60% от ромчетата в държавата се обучават в специални паралелки за умствено изостанали, въпреки че нямат подобна диагноза. Местните власти са обвинявани в насилствено прогонване на ромите и в изграждането на специални гета за тях. Братислава е заподозряна и за пренебрегване на стерилизацията на ромски жени.