Германия, най-мощната икономика в Европейския съюз, регистрира забавяне на икономическия растеж през третото тримесечи на годината, показват данните на Федералната статистическа служба на Германия, цитирани от Bloomberg. БВП на Франция също е нараснало с 0,3% през третото тримесечие, допълва изданието.
Според тях сезонно коригираният брутен вътрешен продукт на страната е нараснал само с 0,3% за периода юли-септември спрямо предходното тримесечие. През второто тримесечие икономиката на Германия също регистрира нисък растеж от 0,4%, но въпреки това той беше по-висок от нарастването ѝ през третото. Данните на националната статистика на страната съвпадат с медианната прогноза на икономисти, анкетирани от Bloomberg. На годишна база нарастването на икономиката през третото тримесечие е 1,7%.
Забавянето на икономическия растеж в Германия идва на фона на обезпокоителни данни за Китай, който е втората по големина икономика в света, както и при продължаващо слабо представяне и протести в Гърция. Според експерти усилията на Китай да се преориентира от икономика, движена от правителствените разходи, към такава, растяща заради потребителското търсене, може допълнително да окаже натиск върху растежа в Германия. Същевременно ниската цена на юана допълнително редуцира вноса на немски стоки в страната, тъй като ги оскъпява.
Германия, чиято икономика е изключително експортоориентирана, зависи изключително много от икономическата ситуация във външните си търговски партньори. Забавянето на икономиката на Китай наскоро доведе и до спад на индустриалното производство в европейската страна.
Немската логистична компания Hamburger Hafen & Logistik AG прогнозира забавяне на световната търговия, породено от забавянето на растежа на БВП на Китай. Според тях забавянето в страната ще прооди „силен спад“ на търгуваните стоки. През третото тримесечие ръстът на икономиката на страната за пръв път през последните 7 години спадна под 7%, а според някои анализатори обявените данни за растеж от 6,9% са били манипулирани от Националното бюро за статистика на Китай. Те допълват, че по-вероятният икономически растеж в периода юли-септември е бил малко над 3%. От компанията регистрират и огромен спад на търговията с Русия през най-големите пристанища в Германия. Според тях санкциите, наложени от Европейския съюз и САЩ, са редуцирали търгуваните обеми с над 40%.