Имотите без Акт 16 се връщат на пазара

12.09.2011 | 15:17
по статията работи:
8% от жилищните кредити през август са изтеглени за такива имоти
Имотите без Акт 16 се връщат на пазара

Имотите в строящи се жилищни кооперации, които все още не са получили Акт 16, отново стават атрактивни за купувачите на пазара. За такива имоти са 8% от жилищните кредити през август, като в предходните месеци този процент рядко надхвърляше 4%, сочи анализ на „Кредит Център".

Този вид строителство беше сред най-пострадалите от кризата и страдаше от отлив на интерес от страна на купувачите, но през последните месеци отново се радва на повишено внимание. Причините са няколко - цените на имотите между Акт 14 и Акт 16 са по-атрактивни от тези на завършените жилища, новите строежи са с добри локации, все още има избор на етажност и разположение, и не на последно място - възможността жилището да се довърши съобразно изискванията на купувача.

Липсата на Акт 16 не е пречка за финансиращите институции, ако потребителите са изрядни платци, а същевременно и строителната компания, която изгражда жилището, е проверена и надеждна. Задължително условие обаче е сградата да е получила Акт 14", коментира изпълнителният директор на „Кредит Център" Тихомир Тошев. „Финансирането става на части, по схема, договорена с банката и строителя, като може да се получи кредит до 80% от стойността на имота в завършен вид."

Купувачи на жилища без Акт 16 са предимно млади семейства с деца и хора във възрастовата група до 40 години. Те предпочитат да купят нов апартамент, който се нуждае само от довършителни работи и обзавеждане, отколкото да инвестират средства в имот в стара сграда със зле поддържани общи части, която има нужда от саниране на фасадата и подмяна на основни инсталации.

„Това са предимно хора със стабилни и сигурни доходи, които не разполагат със значителен обем пари в брой, но не се притесняват да изтеглят кредит и за 80% от стойността на имота, тъй като имат ясна дългосрочна перспектива за погасяването му", посочва Тошев.

„Данните от последния месец сочат, че на другия полюс са клиенти, които търсят реализиране на покупка, но в най-ниския ценови клас, и които теглят малки по размер кредити - от 10 000 до 30 000 евро.

Средният размер на изтеглените ипотечни кредити в страната за август 2011 г. е 37 960 евро. Това е с около 2500 евро по-малко, отколкото отчетения пик през месец юли, което консултантите обясняват с отпускарския период и с все повече активизиращите се пазари в по-малките градове на България, където и цените на имотите са по-ниски. По данни на кредитните консултанти, съотношението евро/лева за страната през изминалия месец е 90/10.

Най-голям се запазва средният размер на изтеглените кредити в София - 48 650 през август. Класацията на градовете след столицата също остава непроменена - втора е Варна, следвана от Бургас и Пловдив.

Потребителите, теглещи ипотечни кредити, са главно във възрастовата група от 26 до 35 години, сочат наблюденията на консултантите. През август те са общо 44,4% от всички. Най-често потребителите вземат ипотечен заем, който е между 10 000 и 30 000 евро, показва още статистиката.

През ваканционния август и може би именно заради характера на сезона се наблюдава увеличение на дела на ипотечните кредити, които са изтеглени за лично ползване - 7,4% спрямо 3,6% през предишния месец. С цел покупка на жилище са взети 90,9% от ипотечните заеми, а за строително-монтажни работи - 1,7%.

Най-предпочитан от клиентите срок за погасяването на ипотечни заеми остава между 16 и 20 години - 38,6% от кредитите през август са взети за такъв период.

85,4% от домакинствата, теглили ипотечен кредит през август, са с доход от 1500 до 2500 лева, сочат данните на кредитните консултанти.

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...