Над 2,2 млрд. лв. са изплатените средства на крайните бенефициенти по ОП "Транспорт" за периода 2007 – 2013 г. Това заяви зам.-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Петър Киров по време на националния форум "Правителство – Бизнес" .
Той отбеляза, че са изградени и въведени в експлоатация над 140 км автомагистрали по програмата, а други 125 км са в процес на строителство.
България вече има първата изградена жп линия позволяваща скорост до 160 км/ч, а около 74 хил. човека ползват всеки ден столичното метро. Това са част от резултатите от някои от най-големите проекти, реализирани по програмата, отбяза Киров.
Киров обясни, че по новата Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“ се предвижда да бъде извършено ребалансиране в две посоки. По думите му на първо място ще има равни
инвестиции в пътна и железопътна инфраструктура. Предвиждат се и пропорционални инвестиции в Северна и Южна България, предаде пресцентъра на Министерството на транспорта.
1, 6 млн. евро са средствата, отделени по оперативна програма 'Транспорт“. Сумата възлиза на около 2 млрд. евро с парите по "Свързана Европа", заяви още Петър Киров в отговор на въпрос дали са достатъчно парите, отделени за транспорт.
"Истината е, че нуждите транспортната система е по-голям от този ресурс, но ние трябва да се съобразяваме с реалностите", заяви Киров. Той отбеляза, че се търсят възможности за привличане на повече ресурс към националната програма за транспорт.
"Сред целите на страна са ни и успешно усвояване на още приблизително 700 млн. лв. по Механизма за свързване на Европа“, допълни Петър Киров.
Приоритетните проекти в железопътния сектор по ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура“ са свързани със завършването на рехабилитацията на линията Пловдив – Бургас, стартиране работа по
направлението София – Септември, изграждане на отсечката Карнобат – Синдел и модернизацията на линията Русе – Варна.
В пътния сектор усилията ще бъдат съсредоточени за завършване на третия лот на АМ „Струма“. В зависимост на останалия наличен ресурс ще се работи и по направлението Видин – Ботевград, лот 1 на АМ „Хемус“ и изграждане на тунела под връх Шипка, информационните технологии и съобщенията (МТИТС).