Оказва се, че инвестирането във втора пенсия нови повече доходност от влагането на пари в банкови депозити. Спестяванията в частните пенсионни фондове осигуряват по-висока лихва от влоговете, сочат данните от статистиките на Българската народна банка (БНБ) и Комисията за финансов надзор (КФН).
Така за две години – 29 септември 2012 г. и 30 септември 2014 г. тези фондове са достигнали средна годишна доходност в размер на 5,96% по отношение на инвестициите във втора пенсия.
Независимо, че лихвите върху тези средства намаляват през последните години, все пак те остават около два пъти по-високи от средните лихви за депозитите на домакинствата. За същия период те да достигнали размер от 3%, пише в-к „Труд“.
Към момента общо 3,368 млн. души, от работещите, родени след 1959 г., се осигуряват за втора пенсия. Сумата, с която те разполагат, обаче не зависи единствено от олихвяването, но и от редовността на плащането на осигуровките. Към края на септември осигуряващите се в универсалните фондове разполагат със средства средно около 1881 лв.