Над 15 млн. евро инвестиции по програмата "Енергийна ефективност и възобновяема енергия" в иновативни технологии за оползотворяване на енергийния потенциал, както и за въвеждане на енергоефективни решения ще повишат енергийната ефективност. Така и ще се намалят емисиите на парникови газове. Това стана ясно от думите на заместник-министъра на икономиката и енергетиката Красин Димитров по време на встъпителната конференция за представяне на програмата, която се финансира от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.
Програмата обхваща две области на – „Енергийна ефективност“ и „Възобновяема енергия“. Тя ще се изпълнява до месец април 2017 г.
Точната съма на средствата по нея възлизат на 15 600 288 евро, 85% от които са безвъзмездна финансова помощ. Основната цел на програмата е редуциране на емисиите на въглероден диоксид с 35 хил. т., подчерта зам.-министър Димитров.
По нея ще се финансират проекти за оползотворяване на хидроенергийния потенциал, насърчаване на мерки за повишаване на енергийната ефективност и използването на възобновяема енергия за отопление в сгради и местни отоплителни централи. Насърчават се и проекти за производство на горива на основата на биомаса, съобщават от Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ).
Приоритет по програмата ще се даде на болници, социални домове, сгради, предоставящи социални и административни услуги, училища. С цел намаляване разходите за енергия на общините в страната програмата е насочена и към реализиране на проекти за повишаване на енергийната ефективност в отоплението на държавни и общински сгради, стана ясно още от думите на Димитров.
Той обясни още, че МИЕ като оператор на програмата има надежден и опитен партньор в лицето на Норвежката дирекция за водни ресурси и енергия към министерството на петрола и енергетиката на Кралство Норвегия. Според зам.-министъра днешната среща между потенциалните бенефициенти по програмата от българска страна и норвежките партньори ще доведе до успешно сътрудничество. Така, по думите му, българските фирми ще могат да почерпят опит и в областта на социалната и корпоративната отговорност, успешно прилагана от норвежките фирми.
Официален гост на конференцията бе и Нейно Превъзходителство г-жа Гюру Катрина Викьор – посланик на Кралство Норвегия. Тя обяви, че това е една от най-значимите програми, които се финансират у нас от Норвегия и изрази увереност, че с нея се поставя началото на ползотворен двустранен диалог.
Норвегия има повече от 100 години опит в оползотворяването на хидроенергетиката, който ще споделят с българските партньори в рамките на програмата „Енергийна ефективност и възобновяема енергия“.