Инвестициите в имоти в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) са нараснали със 17% през първата половина на 2017 г., спрямо предходната, достигайки 5.4 млрд. евро. България е сред страните с най-голям ръст. Това се вижда в последния доклад на Colliers International за инвестиционния пазар в региона.
От данните се вижда, че през периода най-много са инвестициите в офиси, следвани от тези в единични имоти, индустриални площи и хотели.
Според оценки на компанията данните досега дават основания да се смята, че рекордният резултат от 12.2 млрд. евро инвестиции в ЦИЕ, постигнат през 2016 г., може да бъде надминат през настоящата година.
Последните данни на Colliers показват ръст на обема от инвестиции в Чехия (114%), Румъния (155%) и България (213%) през периода януари - юни 2017 г., спрямо същия период на предходната година Като абсолютна стойност размерът им е най-значителен в Чехия – около 2.2 млрд. евро, която измества от челната позиция Полша, където той е около 1.5 млрд. евро. Унгария е на трето място с 824 млн. евро.
Инвестициите в търговски площи и хотели нарастват най-бързо в ЦИЕ. Водещ е сегментът на търговските площи, който отчита почти 2.6 млрд. евро само за първото полугодие в сравнение с 3.7 млрд. евро, постигнати за цялата 2016 г.
Делът на местните ЦИЕ инвеститори е 37%, което е 16% увеличение спрямо предходната година. Европейските инвеститори, които традиционно имат интерес към ЦИЕ, имат подем през първото полугодие, като допринасят за 26% от постигнатите обеми.
Нивата на възвращаемост в столиците на държавите от ЦИЕ спадат в 5 от общо 18 основни категории, които компанията следи, през първата половина на 2017 г. в сравнение с нивата от последното тримесечие на миналата година. Това е най-забележимо в София и Будапеща.
Данните показват, че наемането на кв.м офис или индустриална площ е най-евтино в София от целия регион - 14 евро.
През следващите 12 месеца компанията очаква възвращаемостта да намалее в общо 8 от 18 категории. Причината за това е очакваният спад в обема на свободни площи в 5 и увеличение в 3 от категориите, които следи компанията. Тя прогнозира ръст на наемите в 9 от общо 30 категории в краткосрочен до средносрочен план, само в две - намаление.
Динамиката на нарастване на наемните цени е най-съществена при първокласните офисни, логистични и търговски площи.