Индустриалци и работодатели и синдикати излизат на протест срещу цената на тока

28.01.2018 | 10:05
по статията работи: econ.bg
Теменужка Петкова отбеляза още, че за последните няколко месеца е провела редица среща със синдикати и бизнес
Индустриалци и работодатели и синдикати излизат на протест срещу цената на тока
Снимка: БГНЕС

Индустриалци и работодатели и синдикати излизат на протест срещу драстичното поскъпване на индустриалния ток. От БСК съобщиха, че е предвидено шествие на 28 февруари, но маршрутът все още не е уточнен.

Митингът е под надслов и е подкрепен от национално представителните организации на работодателите, Асоциация на индустриалния капитал в България, Българска стопанска камара, Българска търговско-промишлена палата и Конфедерация на работодателите и индустриалците в България, национален синдикат „Защита".

Работодателите искат да се спре със спекулативното завишаване на цените на тока, който индустрията, купува от борсата. На пресконференция преди дни сдруженията обвиниха държавата, че не прави достатъчно, за да се реформира сектор „Енергетика".

Председателят на КРИБ Кирил Домусчиев отправи остри критики, че държавните дружества продавали евтина енергия на търговци, които впоследствие я препродавали да завишени цени. От сдружението обявиха и, че енергийният министър Теменужка Петкова е разрешила на големите производители на ток да продават енергията си изцяло през борсата.

Според Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал, тази законова поправка ощетява над 30 000 фирми в страната, които са принудени да купуват енергия на нереално висока цена. Сдружението предупреди, че ако не се спре със спекулативното завишаване на цената на енергията на борсата, битовите сметки може да скочат от юли с до 30 на сто. Индустриалците обвиниха Министерството на енергетиката, че заради липсата на адекватна политика дружествата трупали загуби. В официално писмо се настоява за прекратяване на държавната помощ за двете американски централи Марица 1 и 3 и за изготвяне на изцяло нов закон за енергетиката.

Последва и реакция от страна на ресорният министър Теменужка Петкова. Тя обяви, че липсва конкретика в доводите на недоволния бизнес. Според разчетите на министерството през 2014 година дружествата – част от Българския енергиен холдинг са били на загуба в размер 247 милиона лева. За сравнение - в края на миналата година компаниите са отчели положителен финансов резултат. За последните 3 години драстично са нараснали и приходите по сметките на държавните дружества, отчете още Петкова. С това тя опроверга твърденията, че липсвала адекватна политика за развитието на сектора. От всички предприятия, според министъра, единствено ТЕЦ Марица изток 2 е завършила предходната година на загуба, тъй като са платени над 160 милиона лева такси за парникови емисии.

Теменужка Петкова отбеляза още, че за последните няколко месеца е провела редица среща със синдикати и бизнес. На тях ясно е заявила, че ако имат информация за спекулативно завишаване на цените на свободния пазар да сезират Комисията за защита на конкуренцията. За вчера бе насрочена нова среща в министерството, но от Асоциацията на организациите на българските работодатели отказаха с мотива, че подобни срещи не давали резултат.

С позиция излезе и Комисията за енергийно регулиране. Нейният председател Иван Иванов също препоръча при информация за картел на пазара на енергия да се сезира единствено КЗК, тъй като регулатора нямал правомощия да санкционира.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....