Броят на интернет потребителите ще се увеличи от 3,3 млрд. през 2016 г. до 4,6 млрд. към 2021 г., според нова прогнозата на мрежовия гигант Cisco. Наред с това ще нарастват броят на персоналните устройства и междумашинните връзки, средната скорост на широколентовия достъп и видео трафикът.
Световният обем на IP трафика ще нарасне трикратно за разглеждания 5-годишен период, достигайки 3,3 зетабайта през 2021 г. На приложенията за интернет на нещата (IoT) ще се паднат над половината от всички устройства и връзки в края на периода, но през 2016 г. делът на IoT от общия трафик е бил само 5%.
Основни фактори за ръст на IoT са появата на умни домове и автомобили, свързаното здравеопазване и др., съобщава TechNews. Именно интернет приложения в здравеопазването като връзка със службите за спешна помощ и мониторинг на състоянието на пациенти и медицински уреди ще отбележат най-висок ръст – 30% средногодишно.
На второ място по темпове на растеж се очертават приложенията за свързани автомобили и градове, където Cisco прогнозира средногодишен ръст от 29%.
Средната скорост на фиксирания широколентов достъп до интернет ще се повиши над 1,8 пъти за петгодишния период – от 27,5 до 50,3 мегабита в секунда (Mbps). В същото време средната скорост на мобилните връзки ще нарасне близо 3 пъти – от 6,8 до 20 Mbps.