Иран си е поставил срок до 2020 г., за да изгради експериментален реактор за ядрен синтез, съобщи Асошиейтед прес.До момента нито една държава не е успявала да създаде подобно съоръжение, подчертава агенцията.
През юли Иран обяви, че националната агенция за атомна енергия е започнала да проучва възможностите за създаване на експерименталния реактор.
Ядреният, или термоядреният синтез, е процес на сливане на едно или повече атомни ядра, при който се произвежда енергията в слънцето и другите звезди. Досега той е бил
използван от човека само за създаването на оръжие - водородната бомба. Сливането на ядрата все още не е овладяно като средство за производството на електроенергия, пише БТА.
Шефът на новия изследователски център за ядрен синтез Асгар Седикзадех, цитиран от агенция ИСНА, заяви, че в проекта ще участват около 100 експерти.Засега не е известно Иран да се е занимавал с нещо повече от основни изследвания на ядрения синтез, отбелязва АП.
Междувременно директорът на иранската агенция за атомна енергия Али Акбар Салехи съобщи, че страната ще произведе достатъчно количество ядрено гориво за медицинския си реактор в Техеран до една година.
Преди няколко дни Техеран съобщи, че е произвел 25 килограма обогатен до 20 процента уран за медицинския реактор. Иран започна сам да обогатява до 20 процента своя уран, след като предложената сделка за обмен на уран с Франция и Русия се провали.
По рано този месец Иран откри първата си атомна електроцентрала край град Бушехр, на брега на Персийския залив. Тя беше изградена по руски проект и с руско участие. Русия ще осигурява и горивото за централата. За да не предизвиква опасения от разпространение на ядрено оръжие, Москва ще прибира отработените горивни пръти, които могат да се използват за производството на плутониев заряд за атомно оръжие, информира Дойче Веле.