Иран е спрял износа на петрол за Германия, след вчерашното прекратяване на доставките за Испания и Гърция, информира Turkish Weekly, позовавайки се на информация на иранската телевизия Press TV.
През втората половина на 2011 година вносът на ирански петрол от страна на немците е възлизал на близо 18 хиляди барела дневно.
От телевизията допълват, че страната планира да прекрати и вноса от 100 европейски компании като част от контрамерките на Иран срещу наложеното от ЕС ембарго. ЕС бе вторият най-сериозен вносител на ирански петрол след Китай, припомня Haaretz.com, като драстичните мерки по повеля на САЩ нарушиха тази закономерност. Общият обем на внесените дневно барели възлизаше на 450 хиляди – количество, което в текущата обстановка е намаляло повече от значително.
Следващата държава, която може да бъде засегната, е Италия. И докато спирането на продажбите на ценния ресурс бе по-скоро символично за страни като Великобритания и Франция, то за Испания, Гърция и Италия то има доста по-сериозен ефект.
Немският The Local цитира изказване на иранския президент Махмуд Ахмадинежад, което пояснява, че иранската икономика ще може да се поддържа на ниво близо три години, в случай че не продава никакъв петрол.
„Имаме достатъчно чуждестранна валута, така че дори нито един барел да не бъде продаден - за една, две, или дори три години, страната ни ще може да се справи с това и нашите врагове няма да видят сбъдването на мечтите си“, посочва той.
Обявените мерки от иранска страна са пряко обвързани с изключително повратните дискусии между Иран и световните сили, които ще се състоят в Истанбул в събота.