Искат нова клинична пътека за онкоболните от 2013 г.

31.08.2012 | 09:10
по статията работи: Петя Бързилска
Цената на сега съществуващата клиничната пътека трябва да се коригира на поне 603 лв., смята доц. Тимчева
Искат нова клинична пътека за онкоболните от 2013 г.
Снимка: iNews

Ще предложим въвеждането на нова клинична пътека за следващата година на усложнения и спешни случаи. Това каза председателят на новоучредената Българска асоциация по медицинска онкология (БАМО) доц. д-р Константа Тимчева, предаде БГНЕС.

"Броят на онкоболните у нас нараства и за съжаление все по-млади хора заболяват, имаме случаи на 20 годишни", каза доц. Тимчева, която е завеждащ Клиника по химиотерапия. Тя е там от 10 години и в началото са лекували по 1200 пациента, а сега броят им е пет пъти по-голям. Годишно през клиниката за химиотерапия приемат около 6000 болни.

За да се решат частично поне всички тези проблеми от новата асоциация ще поставят исканията си пред НЗОК. Новата клинична пътека, според тях трябва да струва поне 600 лв.

"Едно лечение на усложнения от химиотерапия означава скъп антибиотичен курс, означава повече леглодни, отколкото един нормален курс на химиотерапия, да не говорим за отговорностите, които поема лекаря", обясни доц. Тимчева. Освен това искане, асоциацията ще настоява на среща с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и за промяна на остойностяването на клиничните процедури, ще поискат и да се коригира цената на клиничната пътека, която съществува в момента.

Стойността й е 475лв., но според доц. Тимчева трябва да е поне 603 лв. както предишната година. Новата, по-ниска цена на пътеката за тази година е намалена без съгласието на специалистите.

Все още е голям проблемът и с чакащите за химиотерапия. Така при тях се записват вече хора за месец октомври и в момента чакат 100 болни. Доц. Тимчева обясни, че това е в разрез с науката и води до намаляване на ефекта от лечението на хората. Проблемът, според нея е и в това, че базата е много стара и липсата на легла у нас.

В България химиотерапия се провежда в 13 клиники, 11-12 диспансера, университетски болници и онкологията. У нас има около 100 специалисти. Трудът им определено е подценен, каза доц. Тимчева и посочи, че една клинична процедура е може би по-ниско оценена, отколкото поставянето на катетър в амбулаторни условия. Много са и болните, които чакат за лъчетерапия. Стига се дори до парадокса болен, който се за операция да си вземе и дата за лъчетерапия.

Новата Асоциация вече е водила и разговори с Българския лекарски съюз и вече имат уговорка да се въведе продължителното медицинско обучение, което е практика в западните страни, но не и у нас.

Сред целите, които са си поставили е и повишаване на квалификацията на химиотерапевтите, освен това ще се занимават с обучение на студенти и специализанти. В тази посока е и първият български учебник по медицинска онкология, създаден от екип опитни лекари – онколози и химиотеравпети, главен редактор на учебника е именно доц. Константа Тимчева.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 18.11   1095 г. – Под ръководството на папа Урбан II във френския град Клермон започва Събор на католическата църква, на който е огласена Свещената война –...