Идеята за мораториум върху проектите за ВЕИ и чуждите инвеститори
Идеята за налагане на временен мораториум* върху одобряването на проекти за производство на енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), лансирана от Министерството на околната среда и водите (МОСВ), е грешка.
Това коментира специално за Econ.bg Хосе-Оскар Лейва Мендес, президент на "Електра холдинг" - испански енергиен холдинг, който обяви навлизането си на българския пазар на ВЕИ в края на миналата година. Целта на компанията е да стане лидер на пазара до края на 2010 г. Планираните инвестиции до 2012 г. са в размер на 650 милиона евро и осигуряване на 700 работни места в това число директно и индиректно.
"Правителството не трябва да реагира толкова драстично, тъй като фирмите, които са направили инвестиции като нашата, и ще продължават да инвестират, искат да почувстват, че се намират в страна, в която има правна сигурност", заяви Мендес.
Според него един мораториум няма да е изгоден за България, тъй като това е държавата, чиято икономика зависи най-много от чуждестранните инвестиции в цяла Източна Европа.
"Това е секторът, който може да се превърне в двигател за растежа на България през следващите години; желаем правителството, начело с премиера г-н Борисов, да подкрепя, както винаги досега, чуждестранните инвеститори, които са решили като нас да инвестират в дългосрочен план в тази страна", допълни Мендес.
На въпрос дали инвестициите, които се кани да направи компанията, не изглеждат рискови на фона на заявената идея за налагане на мораториум, Хосе-Оскар Лейва Мендес заяви: "Разбира се, че виждаме риск за нашите инвестиции, ако правителството реши да наложи мораториум, но нашата група има пълно доверие в сегашното правителство и считаме, че то ще вземе най-доброто решение за страната и затова мислим, че ще извърши важни действия за професионализирането на такъв важен сектор, какъвто е енергетиката".
Пазарът на ВЕИ в България
Според Мендес ВЕИ в България трябва да се превърнат в основен въпрос на икономическото развитие на страната по различни причини.
От една страна, България има възможност да се превърне в референтна европейска точка за държава защитник на околната среда и екологията и това не може да зависи само от големите електрически компании, а също и от други инвестиционни групи. Затова пазарът трябва да бъде напълно либерализиран и да не се въвежда ново законодателство, което да възпира инвестициите.
От друга страна, секторът на ВЕИ трябва да се превърне в двигател на икономическия растеж, защото се намираме в икономическа криза, която е засегнала силно българския народ и понастоящем правителството трябва да използва всяка възможност, с която да се генерира заетост и преки инвестиции в страната.
"От наша гледна точка, през следващите 10 години България трябва да достигне 20% дял на алтернативните енергии - това бихме препоръчали, ако бяхме в правителството", каза Мендес.
Той даде пример с Испания, която има голям опит в това отношение - там са изградени 21 000 мегавата и това е значителен източник на богатство и работни места. Днес страната е втората световна сила, заедно със Съединените американски щати, в сектора на чистите енергии.
Прогнози за ВЕИ
В света понастоящем над 90% от построените централи с ВЕИ използват вятърната енергия, а останалите са фотоволтаични, минивецове и с биомаса... Според Мендес, и през 2030 година вятърните паркове също ще продължават да бъдат повече от 90%.
"Следователно, България трябва да базира своя растеж на вятърната технология и да не ограничава нейното развитие до стабилизацията, тъй като темпът на строителство на енергийни централи е все още много бавен поради кризата и, следователно, сега не е добър момент за по-строго законодателство; този сектор трябва узрее много повече, той едва сега е започнал да се развива", препоръчва експертът.
Прекомерната регулация би заплашила развитието на сектора, като се има предвид, че се намираме в голяма икономическа криза и криза на банковите кредити, е мнението на Хосе-Оскар Лейва Мендес, изразено пред Econ.bg.
----------------------------------
*Вчера (7 януари 2010 г.) министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков съобщи, че в крайна сметка няма да бъде налаган мораториум върху проектите за производство на ток от ВЕИ. Г-н Хосе Оскар Лейва Мендес изрази мнението си по този въпрос преди да стане ясно това решение на правителството, затова предлагаме на Вашето внимание пълния му коментар.