Истинската криза ще настане при крах на пазара за кредитни деривати

25.03.2009 | 18:47
по статията работи: econ.bg
Стойността на пазара на кредитни деривати се оценява приблизително на 50 трилиона долара, отбеляза н.с Димитър Статков от БАН
Истинската криза ще настане при крах на пазара за кредитни деривати

Кредитните деривати не предизвикаха кризата, но срив на пазара на тези инструменти ще доведе до такива проблеми, каквито световната икономика досега не е виждала. Българските институции имат много минимално участие на пазарите на деривати, отбеляза н.с Димитър Статков по време на организираната от БАН научна дискусия по "Реформи на международната финансова система и глобалната финансова криза", която се проведе днес.

За да предотвратят кризата, повечето правителства в момента прибягват до изкупуването на т.нар. "токсични активи". "Следващата стъпка ще бъде опит да се оправят неразбориите на тези пазари", допълни Статков.

Пазарът на кредитните деривати през 2006-2007 година се изчислява на около 50 трилиона долара. В началото на 2001 година стойността му достигаше няколкостотин милиарда долара, отбеляза експертът. За сравнение, стойността на пазара на ипотечните облигации, чийто крах предизвика последната финансова криза, се изчислява на между 1 и 2 трилиона долара.

Главните играчи на пазара за кредитните деривати

Главните играчи на пазара за кредитните деривати са банките. Това е нормално, тъй като банките основно отпускат кредити. Напоследък се появиха и хедж фондовете, чийто дял непрекъснато нараства. Един от проблемите на пазара на кредитните деривати е прекалената концентрация. Най-големите организации на пазара са около 20 институции. Сред тях например е Merrill Lynch, която има сключени сделки на стойност около 8 трилиона долара.

Голямата концентрация на играчите обуславя и корелацията на пазара. Кризата при един от тях един предизвиква верижна реакция. Пример в тази насока е например AIG, която е сключила сделки на стойност около 400 млрд. долара. Един от основните референти, с който е сключила тези задължения, е Lehman Brothers, която фалира през септември 2008 година. 

Огромната стойност на пазара, липсата на прозрачност и на правила допринасят за високия риск на тези инструменти.

Кредитните деривати имат и положителни страни

В същото време обаче кредитните деривати са по-гъвкави инструменти и разходите за издаването им са по-малки. Липсата на регулация също може да се разглежда като позитив, коментира Статков. Всъщност кризата донякъде е причинена и от прекомерната регулация на финансовите пазари, смята още Статков. Банкерите се опитват да „прескочат” правилата и това води до т.нар. „казино” икономика. По този въпрос в БАН се породи и спор. Кризата е на неолибералния модел, т.е. липсата на правила е довела до финансовия срив, беше тезата на ст.н.с д-р Владимир Царевски.

Промените

По отношение на промените на пазара за кредитни деривати експертите в световен мащаб обсъждат няколко възможности кризата да бъде избегната. На първо място правителствата трябва да продължават да изкупуват токсичните активи. Промяна може да предизвика и идеята на Европейската комисия за създаване на централизирана клирингова къща на пазара. „От миналата седмица в САЩ вече действа такава институция”, поясни Статков. Необходими са и промени в регулационната рамка и усъвършенстването на стандартизираната документация, допълни експертът.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 30.12   1699 г. – С указ на цар Петър I в Русия е въведено летоброенето от Рождество Христово. 1703 г. – При земетресение в Токио загиват около 37 хил. души. 1853 г....