В Италия днес е обявен "Ден на тишината" - протестна акция на медиите срещу правителствен законопроект, ограничаващ свободата на печата, предаде ИТАР-ТАСС, цитирана от БТА.
Заради протеста на издатели и журналисти не излязоха ежедневниците, без редовните си емисии и предавания са радиото и телевизията.
Акцията е организирана от Националната федерация на печата и е най-сериозната в защита свободата на печата от края на Втората световна война досега.
Това е един тих, но вдигащ шум протест на целия медиен свят на Италия, подкрепен от Асоциацията на магистратите и адвокатите, също засегнати от въпросния закон, коментира БНР.
Спорният законопроект, срещу който е насочена акцията, предвижда ограничаване правата на следователите да прослушват телефонни разговори, и тежки наказания, включително със затвор, за журналисти и издатели, които публикуват разпечатки от телефонни разговори или аудио и видео записи, направени по време на съдебно разследване.
За нарушителите глобите са от 300 до 450 000 евро. За медиите проблемът е в отнемане свободата на информация, на словото и печата, равносилно на запушване на устата. Те определят закона като "закон - лигавник".
Законът е приет от Сената, но предстои обсъждането му в Камарата на депутатите на 29 юли. Не е изключено обаче документът, в който депутатите продължават да внасят поправки, да не бъде приет до началото на лятната ваканция на парламента.
Той е критикуван е от президента на страната Джорджо Наполитано, не го одобряват лявата и дясната опозиция и част от управляващата партия "Народ на свободата". За премиера Берлускони обаче законът е свещен.
Стачката на медиите съвпада и с 24-часовия национален протест на железопътния и обществения транспорт. Служителите негодуват, че от 2 години насам няма споразумение с правителството във връзка с трудовите договори в този отрасъл. Движението на влаковете беше прекратено още снощи в 22 часа българско време. Днес в големите градове на Италия няма да работи общественият транспорт, включително метрото.