"Лукойл България", "Нафтекс Петрол", "Ромпетрол" и OMV ще бъдат санкционирани за картелно споразумение. Това става ясно от информация в електронното издание на вестник „24 часа“.
До дни Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) се очаква да предяви на компаниите т.нар. твърдение за извършено нарушение. От пресцентъра на ведомството на Петко Николов коментираха за Econ.bg, че докладът, на базата на който ще се случи това, ще бъде разгледан по време на заседание на органа утре (7 март). По закон глобите са до 10% от оборота на компаниите за предходната финансова година. Според процедурата след предявяване на твърдение за нарушения фирмите имат 14-дневен срок, в който да се защитят и да оборят заключенията на комисията. Имат право и да бъдат изслушани.
В началото на месец август миналата година КЗК започна секторен анализ на конкурентната среда на производството и реализацията на бензин и дизелово гориво. Той проследява пазарната среда и отношения по цялата верига на реализация на горивата - от производството и вноса, през търгуването им на едро до реализацията на дребно към крайния потребител.
Анализът беше стартиран в разгара на споровете около лиценза на "Лукойл“.
В края на месец юли Агенция "Митници" прекрати действието на лицензите за управление на данъчните складове "Нефтохим Бургас" и Нефтен терминал "Росенец". Като причина за решението беше посочена липсата на монтирани измервателни уреди, с които да бъдат отчитани постъпващите горива. За два дни комбинатът и престанището останаха затворени. От държавата обявиха, че няма какво да си кажат с руската компания, а от рафинерията отговориха, че не нарушават закона.
Всичко обаче се оказа "буря в чаша вода“, след като няколко дни по-късно Административен съд София-град спря решението на Агенция "Митници". Окончателният край на съдебните битки беше сложен в края на месец януари тази година, когато съдът окончателно върна лиценза на рафинерията.
Според анализа подозренията за злоупотреба са породени от клаузи в договорите, които "Лукойл" сключва за продажба на едро. Като основен доставчик на преките си конкуренти дружеството можело да наложи схеми на отстъпки, които да доведат до нарушаване на ефективната конкуренция, гласяха подозренията на комисията.
От началото на годината цените на горивата тръгнаха почти стабилно нагоре. Като причина за поскъпването от „Лукойл“ посочиха поскъпването на петрола тип Brent ("Брент"), разходите за транспорт, съхранение и дистрибуция.