Проучването на КЗК е установило, че двама от предложените експерти от класираната на първо място фирма Обединение "СЖС Технос-СЖС България" не са представили валидни доказателства за минимален професионален стаж и образование съобразно изискванията на възложителя. Комисията за провеждане на процедурата е следвало да изиска допълнително съответните документи, доказващи специфичния опит на експертите, заявяват от КЗК.
Като второ нарушение на процедурата антимонополния регулатор счита факта, че оценителната комисия не е изпълнила задължението си да изиска от класирания на второ място участник Обединение "Инфрам Северна тангента СОП" да представи за дружество "Инфрам” АД – Чехия съответен документ, доказващ правото му да участва в процедури за възлагане на обществени поръчки като консултант в строителството или строителния надзор. След като не е сторила това, комисията е допуснала съществено нарушение на процедурните правила, което не може да бъде отстранено.
КЗК връща процедурата от етап ново разглеждане на документите в Плик № 1 от офертите на участниците при стриктно спазване на задължителните указания в решението.
Ообществена поръчка е с предмет "Определяне на изпълнител на консултантска услуга във връзка с проектиране и строителство на обект „Северна скоростна тангента от км 0+000 до км 16+540".
Това не е първият път на връщане на процедурата от регулатора. Припомняме, че Комисията за защита конкуренцията върна в края на юни тази година същата обществена поръчка за ново разглеждане на документите от офертите на участниците. Тогава причината беше, че класираният на първо място участник Съвместно предприятие "Салини-Импреджило" не е представил доказателства, че предложените от него експерти отговарят на минималните изисквания на възложителя.
Проектът за Северната скоростна тангента е на Столична община и Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Строителството ѝ ще се финансира по Оперативна програма "Регионално развитие", реши миналата седмица Министерски съвет. Очаква се общата стойност на проекта да достигне до 250 млн. лв. с ДДС.