Комисия за защита на конкуренцията (КЗК) направи внезапна проверка днес в офисите на още две компании, опериращи на пазара за горива. Става дума за „Петрол“ АД и за „НИС Петрол“ ЕООД, която държи обектите, които работят под марката „Газпром“. Действията на КЗК са част от производството за картел, образувано след секторния анализ на пазара на горива. На базата на резултатите от него от КЗК започнаха и производство, което да докаже има или няма негласни договорки между различните бензиностанции по отношение на цените, по които се продават горивата на дребно.
При проверката КЗК има право да изземе всякакви писмени, както и други веществени доказателства, а също така и средства за предаване на информация.
Вчера антимонополният орган направи внезапна инспекция на "ОМВ България" ООД.
В петък комисията пък извърши проверки в обекти и офиси на „Шел България“ и „Еко България“.
Миналия месец служители на КЗК съвместно с органите на полицията осъществяват внезапна проверка на място в Българска петролна и газова асоциация в столицата.
Преди време говорителят на антимонополния орган Марио Гаврилов заяви, че след направения анализ на пазара, притеснителен бил факта, че при намаляване на цената на едро и на производител, цените на дребно остават на едно ниво, при това високо. Запазването на цената е необяснимо, тъй като някои от бензиностанциите имат и друг доставчик, не само „Лукойл Нефтохим“. За регулатора това е показател за непазарен механизъм при определянето на цените.
Антимонополната комисия проверява и защо рафинерията "Лукойл Нефтохим" е продавала на по-ниски цени извън България, отколкото на вътрешния пазар.
От секторния анализ на КЗК стана ясно, че се забелязва идентичност в ценовата политика на дружествата „Шел България“ ЕАД, „Ромпетрол България“ ЕАД, „Еко България“ ООД, „ОМВ България“ ООД, „Петрол“ АД, „НИС Петрол“ ЕООД и „Лукойл България“ ЕООД. Според експертите от комисията се отличава продължително задържане на цената на дребно на високи нива и липсата на навременна и адекватна реакция спрямо понижението на цената на едро и производствената цена, което би могло да е в резултат на антиконкурентни практики-картелни споразумения.