КНСБ: "Постигнахме съгласие по редица проблеми, но не и за парите"

15.10.2007 | 17:49
по статията работи: Апостол Апостолов
Ако се стигне до споразумение, то трябва да бъде одобрено и от стачните комитети в училищата
КНСБ: "Постигнахме съгласие по редица проблеми, но не и за парите"
Ефективните протести на учителите продължават, докато не бъде подписано приемливо споразумение между правителството и синдикатите. Това обяви във Варна зам.-председателят на КНСБ Пламен Димитров. Синдикатите няма да отстъпят от искането за 650 лв брутна работна заплата през юли 2008 г. Това означава, че сме много далеч от офертата на кабинета, която е за 10 % увеличение или около 500 лв брутно възнаграждение от октомври. Ако се стигне до някакво споразумение, то трябва да бъде одобрено и от стачните комитети в училищата, каза Димитров. По думите му в хода на преговорите през изминалите седмици са постигнати съгласия по редица проблеми, касаещи развитието на българското образование, но не и върху увеличението на заплатите на педагозите.
В сравнение с тази година парите за средното и висшето образование за следващата са с 350 млн. лв. повече. Още толкова са нужни за удовлетворяване исканията на синдикати и учители, посочи Димитров и обясни, че въпросът е политически и може да се реши единствено от МС или от управляващата коалиция.
"След тричасовата среща при президента Георги Първанов не съм голям оптимист", заяви зам.-председателят на КНСБ. Съгласие се постигна по въпросите свързани с въвеждането на диференцираното заплащане на учителите след преработване на критериите. Освен това по време на преговорите е обсъдено, че от 1 януари 2008 година всички общини трябва да въведат делегирани бюджети, като 80% от средствата да достигат до училищата, а не да се разпределят за различни сфери.
Другият поет ангажимент е от 2008 г. да няма прехвърляне на парите предназначени за просвета в други дейности т.е. реализираните в края на годината икономии от образованието да постъпват в същото перо.
Димитров отбеляза още, че проблемът с броя на учителите не влиза в общите преговори с кабинета. За последните три години са съкратени 15 хиляди души, в същото време за първи път тази година първокласниците са повече от записаните през 2006 година и това е тенденция и в бъдеще, каза той. Според него, ако се търси оптимизация и съкращаване на разходи, правителството може да започне и от администрацията, където днес работят 137 хиляди души, при 87 хиляди през 2002г.
Димитров беше категоричен, че до нулева година няма да се стигне. По думите му има редица варианти за вземането на уроците от учениците по план, сред тях са съкращаване на учебната програма, учене в събота или пък по-къси ваканции.
На въпрос кого може да съди родителят, който мисли, че правата на детето му са нарушени, Димитрова заяви, че това трябва да го коментира просветният министър Даниел Вълчев.
“Няма стачка без щети”, каза зам.-председателят. В заключение той заяви, че синдикатите няма да са против, ако държавата сложи ред в облагането на доходите на педагозите от частни уроци.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...