Конституционният съд (КС) обяви за противоречаща на Основния закон на Република България забраната чужденци да купуват земеделска земя у нас.
Магистратите обявиха днес (28 януари), че изцяло приемат аргументите на народните представители, че този акт противоречи на конституцията на България, както и на Договора за присъединяване на България и Румъния към Европейския съюз от 2007 г.
Съгласно Конституцията "Чужденци и чуждестранни юридически лица могат да придобиват право на собственост върху земя при условията, произтичащи от присъединяването на Република България към Европейския съюз или по силата на международен договор, ратифициран, обнародван и влязъл в сила за Република България, както и чрез наследяване по закон."
Мораториумът върху придобиването на право на собственост върху българска земя от чужденци и чуждестранни юридически лица беше наложен от парламента през октомври миналата година. С решението на Народното събрание забраната реално беше удължена до 2020 г.
Тогава народните представители подкрепиха предложения от "Атака" мораториум, след като пазара на страната ни трябваше да бъде отворен за граждани и юридически лица от ЕС от 2014 г. Това условие е записано в договора за присъединяване на страната ни към евроблока.
Против удължаването на забраната гласуваха депутатите от ДПС, които след това подкрепени от част колегите си от БСП, сезираха КС, пише iNews.bg.
Отпадането на ограничението предизвика протести в страната през миналата година. От "Атака" от своя страна заговориха за референдум, на който да се реши дали въобще мораториумът да не бъде премахнат.