Имаме с какво всеки път да изненадваме разглезения потребител в Европа и затова сме уверени в бъдещето на българската хранително-вкусова индустрия, заяви министър Нихат Кабил при откриването в сряда на Третата национална научно-практическа конференция с международно участие под мотото "Безопасност, проследимост и конкурентоспособност на българските храни" по случай Деня на хранително-вкусовата промишленост.
Този сектор от българската икономика има изключителни постижения и влиза като един от най-добре подготвените сектори на икономиката ни в Обединена Европа, подчерта министърът, но има и още много да постига. Три са най-важните му приоритети – да спечели доверие към България, като надежден партньор за съвместни бизнес-начинания, да завоюва доверието на европейския потребител и да спечели силни позиции в новите пазарни ниши, които влизането в ЕС ще отвори, както и да задържи доверието на българския потребител, за който не бива да остава и сянка на съмнение в качеството и безопасността на хранителните продукти, които родната индустрия му предлага в много по-трудната конкурентна среда, в която България ще бъде само след дни.
Политиката на безопасност на храните в обединена Европа има за своя основна цел да подобри качеството на живот на гражданите на Общността, което си даваме сметка, че се постига с провеждането на постоянна и активна политика в тази област чрез усъвършенстване на законодателството и осъществяване на мащабни програми в трите основни области - обществено здраве, гарантиране безопасността на храните и защита на потребителите, в които участват не само правителството, но и браншовите организации, медиите, гражданското общество, потребители. Това издига на ново равнище диалога между тях в общите им усилия за съхраняване и развитие на традициите и извоюваните позиции на българската хранително-вкусова индустрия като достоен конкурент на останалите утвърдени вече производители на широкия европейски пазар, подчерта министър Кабил. Затова и за нас, като правителство тази политика е един от водещите приоритети и ние отговорно, активно и мотивирано продължаваме да работим по създаване и хармонизиране на законодателството в сектора, както и за неговото подпомагане, в това число и финансово чрез националните и европейски фондове. Министър Кабил подчерта важността на опита, който Министерство на земеделието и горите е натрупал в сътрудничеството с браншовите организации както с изградените консултативни съвети, обхващащи веригата от производителя на суровината до крайния потребител, така и в дейността в различни работните групи при разработването и при хармонизирането на българското с Европейското законодателство.
Ключовото партньорство между производители на храни, потребители и контролни органи изисква да се извърви още една стъпка, подчерта от своя страна зам.-шефът на парламентарната комисия по земеделието и горите Пламен Моллов – да се създаде единен контролен орган, който да обедини функциите по контрола на безопасността и качеството на храните и Министерство на земеделието и горите е първата държавна институция дала подкрепата си на тази идея.
Производството на храни е една от най-строго регламентираните дейности в ЕС, подчерта зам.-министърът на икономиката и енергетиката Лъчезар Борисов, и това поставя редица предизвикателства пред сектора.
Фактът, че през тази година тя бележи ръст от 22% е доказателство за нейната жизненост и приспособимост, допълни от своя страна проф. Г.Минков от името на "ветераните" в тази индустрия.
Академик Васил Сгурев, председател на Федерацията на научно-техническите съюзи и съорганизатор на конференцията заедно със Съюза по хранителна промишленост и Българската асоциация на хранителната и питейна индустрия, допълни, че успехът на сектора би бил много по-значим и надежден при иновативното му развитие, влагане на повече инженерни знания, идеи, въображение.
Съветникът на президента Георги Първанов проф. Ибрахим Касимов също уважи събитието.