Кабинетът оправдава с препоръка на Брюксел новите 40 млн. лв. за горива за Държавния резерв

06.04.2023 | 11:35
по статията работи: econ.bg
През последните две години Държавният резерв обяви рекордно големи обществени поръчки за купуване на горива за стотици милиони лева
Кабинетът оправдава с препоръка на Брюксел новите 40 млн. лв. за горива за Държавния резерв
Снимка: под лиценза на creative commons

Неотдавна Държавният резерв получи от служебното правителство нови 40 млн. лв. за горива, като с тях трябва да купи "нови видове" и допълнителни количества горива за "преодоляване на последиците от кризисни ситуации". През последните две години Държавният резерв обяви рекордно големи обществени поръчки за купуване на горива за стотици милиони лева.

От правителствената информационна служба уточниха за "Дневник", че решението на правителството за отпускането на 40-те милиона цели купуването на допълнителни количества горива за "донатрупване" в Държавния резерв във връзка с препоръка на Европейската комисия от 6 декември 2022 г. за гарантиране на високо ниво на сигурност на доставките на суров нефт и петролни продукти в Европейския съюз. По-конкретно тя определя задължението за страните членки да поддържат минимален обем петролни запаси за извънредни ситуации като предпазна мрежа, която да успокоява пазарите и икономиката.

От отговорите на правителствената пресслужба се разбра, че въпреки че в правителственото решение пише, че ще се купуват включително "нови видове горива" за Държавния резерв, всъщност става въпрос само за купуване на допълнителни количества горива. Уточнено беше също така, че количеството на горивата, които да се купят за Държавния резерв, се определяло от пазарната конюнктура.

Справка в Регистъра на обществените поръчки показва, че агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" е обявила на 12 януари две огромни обществени поръчки за купуване на горива, като първата е за доставка на 52 146 т бензин А-95 без биокомпоненти за 124.63 млн. лв., а втората - за доставка на 75 695 т дизел за 189 995 000 лв. На 22 март е пусната поръчка за доставка на мазут (котелно гориво) за 29.9 млн. лв.

Това са огромни обеми, пише "Сега" и допълва, че количествата допълнително изненадват в контекста на обявените през миналата година поръчки за доставка на същите горива. През януари 2022 г. Държавният резерв пусна поръчка за дизел за 70 млн. лв., за бензин през март - за 214.55 млн. лв., и трети път - мегапоръчка за дизел през октомври за 225 млн. лв. За тази поръчка също се наложи отпускане на извънредни средства от бюджета, като тогава служебното правителство насочи към агенцията допълнителни 50 млн. лв.

Според "Сега" прегледът на тези поръчки показва странна особеност - някои от тях не се изпълняват докрай. Това може да е свързано с наличните средства в Държавния резерв, но пък прави напълно необяснимо защо продължава да обявява мегапоръчка след мегапоръчка, след като няма пари, и дали смята да изпълни всички докрай. Така например по последната поръчка за дизел от октомври за 225 млн. лв. има направена само една доставка - на 4856 тона, за 9.4 млн. лв. По нищо не личи тази процедура да се е изчерпала, а в същото време е обявена нова за близо 190 млн. лв.

Частично е изпълнена и друга поръчка - за доставка на бензин за 214 млн. лв. от 2022 г. Реално е доставено гориво за 50 млн. лв. Сега се обявява нова поръчка за 124 млн. лв.

Тези огромни обеми ограничават броя на фирмите, които могат да участват в сделките на Държавния резерв, които не се реализират през класически обществени поръчки, а на стоковата борса. В тази търговия с горива през годините с резерва имаше тотален монопол от страна на "Лукойл", но в последните години поръчките се разделят между два играча - "Бент ойл", свързвана с Младен Михалев, и "Инса ойл" на Георги Самуилов. Програмният бюджет на Държавния резерв не хвърля особена яснота за сделките на резерва, като само в част от случаите причината за това е засекретяването на информацията.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 12.11   680 г. – Започва 6-ият вселенски събор в Константинопол. 1914 г. – Първа световна война: Османската империя обявява война на държавите от Антантата. 1918 г....