Как Сърбия видя посещението на Путин у нас

29.01.2008 | 10:04
по статията работи: Апостол Апостолов
Зденка Тодорова: Медиите в Белград премълчаха информацията за протестите срещу руския президент в София. Сърбия и Русия може да подпишат за "Южен поток" до втория тур на изборите за президент.
Как Сърбия видя посещението на Путин у нас


Медиите в Белград премълчаха информацията за организираните протести по време на посещението на руския президент Владимир Путин в София. Това заяви специално за Econ.bg председателят на Хелзинкския комитет на българите в западната ни съседка Зденка Тодорова. Тя коментира начина, по който сръбските медии са отразили посещението на руския президент у нас и подписаните българо-руски споразумения.

Припомняме ви, че при визитата на Владимир Путин у нас на 17 и 18 януари страната ни подписа 8 документа, 4 от които са в областта на енергийното сътрудничество - Основен договор за проектиране, доставка и изграждане на АЕЦ “Белене", Спогодба между правителството на България и правителството на Русия за сътрудничество по вноса в Руската федерация на отработено ядрено гориво от изследователски реактор, Споразумение между правителствата на България и Русия за създаване на газопровод за транзит на природен газ през територията на България (“Южен поток"); Договор между съдружниците на Международна проектна компания по проекта за нефтопровод "Бургас - Александруполис".

Според Тодорова сръбските държавни медии основно са възхвалявали подписаните двустранни контракти. Същевременно е имало и вестници, които са подчертали, че в българо-руските сделки е имало неясни елементи. Било е акцентирано върху факта, че съществуват доста неясноти относно подписването на сделката за “Южен поток" между Русия и Сърбия.

На въпрос дали западната ни съседка ще има изгода от тази сделка, Тодорова отговори, че като цяло в момента това е “държавна тайна". За самия документ между двете страни нищо не се говори, каза още тя. В момента сръбски представители са в Москва и се очаква да приключат преговорите по двустранния договор. Има голяма вероятност до втория тур на изборите за президент в Сърбия, който ще се проведе на 3 февруари, сделката да бъде приключена.

Двете страни вече подписаха споразумение в енергийната сфера. Според условията на договора, Сърбия ще прехвърли 51% от петролния монополист NIS на държавната "Газпром". Русия ще има правото да изгражда и тръбопровод на територията на Сърбия.

Според наблюдатели подписването на този енергиен пакт е политически мотивирано. Сърбите виждат Русия като единствената пречка пред обявяването на независимо Косово.

По думите на сръбския премиер Воислав Кощуница, това е най-големият икономически проект за страната и той ще гарантира икономическото развитие.

Зденка Тодорова коментира и позициите на всеки от двамата кандидат-президенти, които ще се срещнат на балотажа на изборите следващата седмица - реформаторът от Демократическата партия и настоящ президент Борис Тадич и кандидатът на крайнодясната Сръбска радикална партия (СРП) Томислав Николич.

Николич е определян като твърдолинеен националист, докато Тадич е по-умерен в национализма, коментира Тодорова. От гледна точка на изказаните позиции в предизборната им платформа - Борис Тадич е акцентирал на сътрудничество с Европа и лозунга “Сърбия в Европа”, но същевременно е бил категоричен, че няма да бъде дадена независимост на Косово - в разрез с идеите на Брюксел. Томислав Николич пък е заложил на идеята, че страната не е срещу Европа, но че въпреки това Москва е по-предпочитана.


Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 28.11   1414 г. – Чешкият религиозен реформист Ян Хус е арестуван от Инквизицията, една година по-късно е осъден на смърт като еретик и е изгорен на клада. 1520 г. –...