Години наред националната статистика отчиташе, че разходите на българите при пътуване в чужбина за транспорт са основно перо. Това е обяснимо заради цените основно на самолетните билети и отсъствието на нискобюджетни превозвачи тогава.
Последните данни на Националния статистически институт показват друга тенденция. И тя е, че разходите за храна са с най-голям. И това вече важи както за пътуванията вътре в страната, така и за тези в чужбина.
Появата на няколко нискобюджетни авиокомпании снижи разходите за транспорт в чужбина, но инфлацията през последната година, силно изразена при храните, повиши този вид разходи. В същото време обаче тя оскъпи и горивата, които се отразиха и в цените на самолетните билети. Въпреки това данните показват, че разходите за храна особено през тази година са основно перо за пътуващите.
Данните са за второто тримесечие на всяка от посочените години като числата обхващат общо разходите за храна и за транспорт на пътувалите през съответния период в страната и в чужбина. В сумите не са включени похарчените пари, когато пътуването е чрез туристически пакет.
В структурата на разходите по видове с най-голям относителен дял както в страната, така и в чужбина са тези за храна - съответно 41% и 33.6%, сочат данните. Според тях средният разход при пътуване с лична цел на човек е 226.21 лв. в страната и 822.44 лв. в чужбина. Същевременно разходите на човек при професионално пътуване са средно 263.79 лв. в страната и 1203.39 лв. в чужбина.