Пет години, след отпускането на спасителният заем на Royal Bank of Scotland (RBS), за британското правителство става все по-трудно да възстанови парите си, предаде "Блумбърг".
Министърът на финансите на Великобритания Джордж Осбърн заяви на 19 юни, че ще преразгледа възможностите за преструктуриране на банката, ден след оставката на Стивън Хестър, като главен изпълнителен директор. Озбърн заяви, че RBS е обременена с твърде много "лоши активи" и че не е съгласен с мнението на председателя на съвета на директорите на банката Филип Хамптън, който каза пред инвеститорите пет седмици по-рано, че правителството може да започне намаляване на неговия 81% дял в RBS, през следващата година.
"RBS е изправена пред повече проблеми, отколкото имаше преди шест месеца. Това отчасти се дължи и на намесата на правителството. Идеята, дори да се обмисля започване на разпродажба на правителствения дял, преди края на следващата година, е прекалено оптимистична", каза Кристофър Уийлър, анализатор в Mediobanca SpA, в Лондон.
Министър-председателят на Великобритания Дейвид Камерън каза на 14 юни, че обществеността е много по-заинтересована от това да си възвърне парите, отколкото от времето, необходимо за продажба.
"Най-важното нещо в момента е да се прецени внимателно ситуацията и да се действа компетентно, а не да се поемат всички негативи от едно безмислено бързане", заяви Тим Бейл, професор по политология в Queen Mary University в Лондон.
Акциите на банката поскъпнаха с 4,8%, след речта на Джордж Озбърн, след като преди това бяха понижили стойността си с почти 15%. Те се търгуваха за 334,9 пенса, на борсата в Лондон, вчера (22
юли).