Министерството на финансите (МФ) публикува днес информация с мотивите защо е прекратена процедурата за приватизация на „Българска фондова борса – София“ АД и „Централен депозитар“ АД.
С писмо от 20 февруари 2013 г. до Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков е оттеглил възлагането на приватизацията на „Българска фондова борса – София“ АД и „Централен депозитар“ АД. Основният посочен мотив е "изтеклия значителен период от време от решението на Министерския съвет за приемане на „Концепция за интеграция на „Българска фондова борса – София“ АД и „Централен депозитар“ АД в европейските и световните капиталови пазари“ и от възлагането с писмо на Министерството на финансите на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол да организира процедурата по приватизация на държавното участие в двете дружества“, обясняват от МФ.
Другият мотив, посочен в писмото до АПСК, е "променената инвестиционна обстановка в страната“, допълват от там.
Концепцията за приватизация на „БФБ-София“ АД и на „Централен депозитар“ АД е приета от правителството на 6 април 2011 г. След това се извършват необходимите законодателни промени, както и дейности по консолидирането на капитала на двете дружества.
Самата приватизация на двете дружества е възложена на АПСК с писмо от 13 март 2012 година. Приватизационната процедура започна на 25 септември 2012 г. Според правилата ѝ, участие в нея можеха да вземат само водещи световни или европейски борсови оператори или съдружия от такива, които не са държавна собственост. Някои от големите световни борси проявиха интерес към купуване на БФБ. Сред тях бяха Deutsche Boerse, лондонската, виенската и истанбулската борси, NASDAQ.
Министерството на финансите е собственик съответно на 50,0542% и 42,70% от капитала на „БФБ-София“ АД и на „Централен депозитар“ АД.
Вчера стана ясно, че процедурата за приватизация на борсата и депозитаря е прекратена. Изпълнителният съвет на АПСК е прекратил договора с чешката Patria Corporate Finance ("Патриа корпорейт файненс") - компанията-консултант. Фирмата в края на 2012 г. беше избрана да извърши анализ на правното състояние, както и да изготви информационен меморандум и приватизационна оценка на всяко едно от двете дружества.