Какви са ползите от облачните технологии?

22.11.2012 | 17:10
по статията работи: Елица Елефтерова
Според експерт страхът за сигурността на данните ни в облака е на психологическо ниво
Какви са ползите от облачните технологии?
Снимка: Sxc.hu

Облачните технологии правят бизнеса ни по-конкурентен, по-бърз и по-гъвкав. Това заяви Крейг Симпсън, старши анализатор в агенцията за маркетингови проучвания Vertical Markets&Insights, по време на конференцията за облачни технологии "IDC Cloud Computing Roadshow 2012". Събитието, на което медиен партньор беше Econ.bg, се фокусира върху ползите и проблемите при преминаване към облачен модел на управление на ИТ ресурсите.

Трите най-ефективни ползи са обединяването на ИТ и бизнеса, намаляване на средствата за ИТ и повишаване на сигурността в сектора. Симпсън цитира данни от трансевропейско проучване относно пазара на облачни услуги, според което 41% от потребителите задоволяват нуждите си от ИТ с облачни услуги, 36% са намалили разходите си за ИТ поддръжка, 33% са засилили ИТ сигрността си, а 19% са успели да повишат ефективността на бизнеса си чрез въвеждане на облачни услуги.

Страхът за сигурността на данните ни в облака е на психологическо ниво, смята Симпсън. Според него технологията предлага различни решения за различните нужди на бизнеса. Затова и спестява много на бизнеса, тъй като предприемачите мога да плащат само за тази част от облачните услуги, от която имат нужда.

Според прогнози на IDC, разходите за публични облачни услуги ще достигнат 40 милиарда долара през 2012 г. и почти 100 милиарда долара до 2016 г. със среден годишен ръст от 26.4%. Той ще е пет пъти по-голям от този на цялата ИТ индустрия. До 2016 г. 16% от общите разходи за ИТ ще са за публични облачни услуги.

Неуспех на фирмите от бранша в областта на облачните услуги ще означава стагнация на бизнеса. Софтуерът като услуга (на английски  Software as a service (SaaS) ще остане най-голямата категория в облачните услуги за периода 2012–2016 г., достигайки 58.6% дял в края на периода, като останалите категории, основно сториджът и платформата като услуга (на английски език Platform as a service (PaaS) ще демонстрират по-голям ръст (съответно 34.1% и 30.9% до 2016 г.).

Най-големият пазар на публични облачни услуги продължава да е САЩ (60.7% дял през 2011 г.), следван от Западна Европа (22%) и Азиатско-Тихоокеанския регион (без Япония) (11.2%). Развиващите се държави ще демонстрират най-голям средногодишен ръст на инвестициите в облака (44.1%) за периода 2011-2016 г., като делът им ще нарастне с 11.9 процентни пункта.

Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...