Европейската комисия (ЕК) публикува резултатите от публичната консултация по предстоящото преразглеждане на Директивата за тютюневите изделия. Консултацията събра 85 000 отговора. По-голямата част от коментарите са от отделни граждани, има и производители, неправителствени организации, правителствени и публични органи.
Тютюнът е главният виновник за предотвратимите заболявания в Европейския съюз и според оценките годишно става причина за смъртта на повече от 650 000 души в ЕС. По света употребата на тютюн само тази година ще убие близо 6 млн. души, сочат данните на Световната здравна организация (СЗО). До 2030 г. тази цифра може да достигне 8 млн., ако не се предприемат мерки, които да доведат до обрат в тревожната тенденция. Затова е ясно, че са необходими действия на равнище ЕС, смятат от комисията.
Публичната консултация по преразглеждането на Директивата за тютюневите изделия стартира миналата есен, а участниците в нея бяха запитани за мнението им по редица възможности за провеждане на политика, като: задължителни здравни предупреждения под формата на снимка или графично изображение върху опаковката на тютюневите изделия; опаковки без специален дизайн или еднотипни опаковки; регулаторен режим за вредните и привлекателните вещества в тютюневите продукти; ограничаване на продажбата на тютюневи изделия по интернет и от монетни автомати или пълна забрана на тези видове продажба.
Различията в изразените мнения са големи. Така например подкрепящите задължителните здравни предупреждения под формата на изображения и опаковките без специален дизайн наблягат на това, че тези мерки ще отслабят значително рекламния ефект на опаковката и ще осигурят еднаква степен на защита на европейските граждани. Противниците на тези предложения посочват от своя страна правни проблеми и смятат, че подобни мерки няма да повлияят на тези, които сега започват да пушат, или ще имат твърде слаб ефект.
Застъпващите се в полза на регулирането на съставките на тютюневите изделия посочват, че ограничаването на някои добавки, както и на тютюните със сладък, плодов, цветен или бонбонен аромат, може да предпази младите хора от пушенето и да улесни търговията вътре в ЕС, като хармонизира съществуващите национални разпоредби относно съставките. Техните опоненти са на мнение, че регулацията на съставките и добавките няма почти никакво отношение към това дали младите пропушват или не и може да дискриминира някои видове и марки тютюн.
Резултатите от консултацията ще бъдат взети предвид в провежданата в момента оценка на въздействието, която е специално насочена към икономическите, социалните и здравните последици от различните варианти на политиката, както и към тяхната осъществимост. Резултатите от нея ще бъдат представени догодина заедно със законодателното предложение.