Какво ни казва докладът за прозрачността на Google?

21.12.2013 | 11:30
по статията работи: Симеон Досев
Правителствата все по-често искат премахването на политическото съдържание
Какво ни казва докладът за прозрачността на Google?

Точно 3846 правителствени искания за премахване на политическо съдържание от сървърите си са получили Google. Това показват данните от публикувания от компанията наскоро Доклад за прозрачността (Transperancy report). Тази стойност е с 68% повече спрямо втората половина на 2012 г. 3% от исканията са открито свързани с критика спрямо правителствата, а от технологичния гигант са се съобразили с по-малко от една трета, съобщава сп. „Форбс“.

През последните четири години се забелязва една притеснителна тенденция: правителствата продължават да се обръщат към нас за премахването на политическо съдържание“, пише в своя блог правният директор на компанията Сюзън Инфантино.

Съдиите ни молят да махнем важна за тях информация, полицейските управления искат да свалим видео клипове или блогове, които хвърлят светлина върху разследванията им, а местните власти, например градските съвети, не искат хората да могат да намират информация за техния процес на вземане на решения“, казва още Инфантино.

Както и в предишни доклади, Турция отново е на върховите позиции на списъка. Исканията от правителството на страната са се увеличили многократно поради нов закон, налагащ онлайн цензура. Подобни законодателни промени са довели и до нарастване на исканията от руското правителство до 257.

Според Майк Харис от групата Index on Censorship се наблюдава притеснителна тенденция на политическите искания в Европа като цяло.

Обиждането на правителствени служители се използва като претекст за свалянето на информация“, смята той. „Европейската комисия по човешки права заяви ясно, че политиците трябва да бъдат субект на по-широка критика от обикновените граждани“.

В САЩ исканията са 545, което е със 70% повече от предходната година и поставя страната на второ място в списъка. В повечето случаи става въпрос за клевети, а не за налагане на цензура. Исканията за сваляне на информация, съдържаща критики към правителството е много малък процент.

Все пак, тези данни могат да бъдат измамни. Някои правоприлагащи органи, например, са поискали сваляне на информация, която показва собственото им поведение. Регистриран е случай, в който е получено искане за премахването на видео клип в YouTube, показващ полицейска агресия.

В друг случай от Google е било поискано да свали от платофрмата Google Play 89 приложения, които според неназована федерална агенция нарушават авторските права. Компанията се е съгласила със 76 от случаите.

Трябва да се има предвид обаче, че оценяването на данните е трудна задача. Цифрите зависят до голяма степен от броя на потребителите на Google във всяка една страна, както от достъпа им до свободен интернет и отншението на правителствата.

Вижте стойностите за Китай или други авторитарни държави-това не е методът, който те използват. Те просто блокират“, казва Харис. „Свалянето на информацията се използва повече в демократичните страни“.

От своя страна Google става все по-остър в отказите си на правителствените искания. През 2009 г. компанията се е съобразила напълно или частично със 80% от тях. Сега тази стойност е паднала до около 50%.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...