Гласоподавателите в Калифорния ще имат възможността да дадат своя вот относно отмяната на смъртното наказание в щата.
Възможността е резултат от събраните над 500 хиляди подписа на активисти, които са необходими за да може мярката да бъде подложена на гласуване. То ще се проведе през ноември. Ако резултатът бъде положителен, вместо смъртно наказание, най-висшата степен на санкция ще бъде доживотната присъда. Общо 13 души са били екзекутирани в щата след въвеждането му отново през 1978 година.
Поддръжниците на отмяната на смъртното нaказание посочват, че тази мярка би намалила калифорнийските разходи със 100 милиона долара на година. Техните опоненти обаче изразяват мнението, че при отмяна справедливостта би пострадала, информира BBC.
"Системата ни е недобре уредена, скъпа, и винаги ще носи в себе си риска от фатална грешка", споделя Джийн Уудфорд, бивш надзирател в затвора Сан Куентин.
Той е върл противник на смъртното наказание и е инициаторът на движението за повдигане на въпроса за отмяната. Според него спестените финанси ще дойдат от намаляването на таксите на адвокатите, които участват в съдебния процес, съпътстващ смъртните наказания. Парите биха били много по-добре усвоени в сферата на неразрешените още случаи, смятат подкрепящите Уудфорд.
Щатът Калифорния има сериозни бюджетни проблеми от известно време, а обществеността отдавна настоява за реформи точно в сферата на смъртното наказание. Статистиките посочват, че само в "Златния щат" 723 души са на "опашката на смъртниците“, като за САЩ затворниците са общо почти 3200.
Въпреки стабилната цифра обаче, от 2006 година насам не е изпълнена нито една смъртна присъда, а доклад от 2009 година посочва, че въпреки това щатът харчи по 184 милиона долара на година, за да поддържа инфраструктурата обновена и готова за задвижване. Според защитниците на смъртното наказание неговият принцип е адекватен и трябва да остане в сила, макар че действително са нужни реформи при съдебния процес и събираните таксите.