Ивайло Калфин продкрепя идеята за въвеждането на т.нар. мултифондове при частните пенсионноосигурителни дружества. Това стана ясно от думите на самия вицепремиер и министър на труда и социалната политика пред К2. Той коментира, че въвеждането на тази система би било много полезно за частните фондове и лично той подкрепя възможността парите в тях да се инвестират в инструменти с различна степен на риск, което да доведе до по-добра доходност.
По този начин Ивайло Калфин стана поредният, който се изказа положително към въвеждането на мултифондовете, при които осигурените лица в универсалните и професионалните фондове ще могат да избират дали парите им да се влагат в по-рискови инструменти, които носят повече доходност или пък в по-консервативни, при които тя е по-ниска, но няма риск от загуба, пише iNews.
През миналата седмица Комисията за финансов надзор представи и своите предложения за пенсионната реформа, сред които също фигурираше мултифондовата система. Пред временната парламентарна комисия за проверка на работата на частните пенсионноосигурителни дружества техните представители също напомниха, че стоят зад тази идея още от 2008 г.
Ивайло Калфин подкрепя и предложението частните пенсионни фондове да могат да инвестират средствата от партидите на осигурените в тях лица в инфраструктурни проекти. Той отбеляза, че по света има такава практика. Важно ще е обаче при въвеждането на тази възможност у нас да се създадат достатъчно добри инструменти за такива инвестиции. Вицепремиерът отново потвърди, че ръководеното от него ведомство ще внесе за разглеждане пакетът от предложения за пенсионната реформа до края на този месец. Калфин отбеляза и че работи активно всички предстоящи промени да бъдат максимално съгласувани и да отчитат мненията на всички засегнати страни.
България има нужда от по-добра комуникация с Русия, смята Ивайло Калфин. Той заяви, че именно защото между София и Москва има проблеми, те трябва активно да се обсъждат, а не това да се отлага. "Ние имаме нужда от диалог, от комуникация, от това да се разберем и да изложим аргументите си ясно, а не да се крием зад документите на ЕС и НАТО”, заяви вицепремиерът.
В тази връзка той определи като абсурд факта, че през последните 4 години нито един български министър не е бил на посещение в Русия. По повод визитата си в Москва Калфин заяви, че тя е била по покана на руския социален министър Максим Топилин. Освен с него, българският вицепремиер се е срещнал още и с руския зам.-премиер Аркадий Дворкович, с председателя на Асоциацията на предприемачите и с председателя на Комисията по външната политика в Горната камара на руската Дума.
Основните обсъждани теми са били както социалната политика, така и двустранните отношения между България и Русия. Калфин посочи, че такива разговори трябва да се водят по-често, проблемите да се поставят директно, което да помогне за дългосрочните ни добри отношения с Москва.