Кандидатите за местната власт са близо 40 хил., сочат данни на изборната комисия

03.10.2023 | 14:55
по статията работи: econ.bg
Само кандидатите за общински съветници са малко повече от 30 хиляди. Те ще се борят за 5053 места. Претендентите за кметските постове в 265-те общини в страната са 1360
Кандидатите за местната власт са близо 40 хил., сочат данни на изборната комисия
Снимка: БГНЕС

Близо 40 хиляди кандидати ще участват в изборите за кметове и общински съветници на 29 октомври, съобщи говорителят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Росица Матева на брифинг в парламента.

Само кандидатите за общински съветници са малко повече от 30 хиляди. Те ще се борят за 5053 места. Претендентите за кметските постове в 265-те общини в страната са 1360, а около 6900 души ще се надпреварват за същата позиция в 3041 кметства. Кандидатите за кметове на райони са около 400, съобщи още Матева. Тя уточни, че данните не са окончателни, тъй като проверките на кандидатите продължават.

Най-много са кандидатите за кмет в София - 22, следвани от тези в Пловдив - 18.

През 2019 г. желаещите да се включат в местното управление са 36 288. От тях кандидатите за кметове на общини са 1254, а за общински съветници - 29 515.

Матева припомни, че избирателите, които на местните избори на 29 октомври искат да гласуват за кмет и общински съветници в населено място, различно от постоянния им адрес, трябва да подадат заявление за гласуване по настоящ адрес в съответната администрация до 14 октомври. Условие обаче е да имат настоящ адрес поне от шест месеца преди деня на вота, т.е. поне от 28 април. Заявление може да се подаде и онлайн на страницата на Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване".

На 14 октомври изтича и срокът за подаване на заявление за гласуване с подвижна избирателна секция. За да се образува подвижна урна за дадено населено място, трябва да има подадени поне десет заявления.

Говорителят на ЦИК Росица Матева съобщи, че комисията е одобрила вида на протоколите, които трябва да бъдат попълвани от членовете на секционните комисии. Този път в секциите, в които ще се гласува и с хартиени бюлетини, и с машини, ЦИК е предвидила резултатът да не се сумира. От гласуването с хартиени бюлетини се вписват данните в протокола, а след това се отваря кутията с машинните бюлетини, установява се резултатът и се вписват данните в протокола. Секционните избирателни комисии няма да сумират нито едно число от гласуване с хартиени и машинни бюлетини. Това ще се извършва в изчислителните пунктове, обясни Матева.

"Постарали сме се протоколът да бъде улеснен и опростен, за да не се допускат грешките от 2 април", посочи тя.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...