Кандидатстваме с още продукти за защитени наименования

27.12.2011 | 13:59
по статията работи:
На 21 декември "Горнооряховски суджук" беше приет за българско защитено географско указание с регламент на ЕК
Кандидатстваме с още продукти за защитени наименования

Близо 180 български фирми няма да могат да произвеждат "Горнооряховски суджук", след като на 21 декември, с регламент на Европейската комисия, суджукът беше приет за българско защитено географско указание. Това обяви днес на пресконференция Венцеслава Тасева, заместник-директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) в присъствието на министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов.

"Трябва да имаме самочувствието на нация, която произвежда хубави неща. Започваме с "Горнооряховския суджук", следват и други традиционни местни продукти. Имаме твърдото намерение да защитим и гроздовата ракия", каза по време на представянето земеделският министър Мирослав Найденов.

"Горнооряховски суджук" ще може да бъде произвеждан от три фирми от района на Горна Оряховица. Контролният орган, който ще гарантира за качеството и правомерното употребяване на наименованието на защитения продукт ще бъде Българската агенция по безопасност на храните.

Председателят на Асоциацията на месопреработвателите в България Кирил Вътев съобщи, че са подадени заявления за защитено географско наименование и за много други традиционно български продукти, сред които пастърма, филе „Елена", роле „Трапезица", врат „Тракия" и „Панагюрска луканка".

Присъстващите представители на фирмите, имащи право да произвеждат "Горнооряховски суджук" бяха категорични, че няма причина да се спекулира с цената му и тя не би следвало да се променя, съобщиха от МЗХ.

Според правилата на ЕК защитеното географско указание се отнася за земеделски продукти и храни, тясно свързани с географския район, чието име е включено в наименованието на продукта.

Процедурата по обявяването на суджука като защитен продукт е отнела на страната ни две години и осем месеца, което според министър Найденов не е голям срок. На Гърция например са й били нужни повече от двайсет години за признаването на сиренето "Фета", предаде БТА.

1083108610751072_1049

Три вида означения за лого. Снимка: МЗХ

Съгласно политиката за качество на селскостопанските продукти и храни, в ЕС има 3 вида квалификации за качество:

  • Защитени наименования за произход. Това са наименования на продукти, дължащи характеристиките си изключително или основно на мястото им на производство и на уменията на местните производители. Селскостопанският продукт или храна трябва да е произведен, преработен или приготвен в дадена географска област посредством признато ноу-хау. В тази квалификация попадат сирене "Рокфор" (Roquefort), "Пармска шунка" (Prosciutto di Parma), сирене "Фета" (Feta), сирене "Горгонзола" (Gorgonzola), тестено изделие Mazapán de Toledo.
  • Защитени географски указания. Това са селскостопански продукти или храни, чиято репутация или характеристики са тясно свързани с производство в географския район. Освен това поне един от етапите на производство, преработка или приготвяне се извършва в същия район. Към тази квалификация спадат: салам "Мортадела Болоня" (Mortadella Bologna), "Бира от Байерн" (Bayerisches Bier), бира "Бремер" (Bremer Bier), сирене "Ементал" (Emmental de Savoie), "Горнооряховски суджук" (Gornooryahovski Sudzhuk).
  • Храни с традиционно специфичен характер. Това са наименования на продукти, които гарантират традиционния характер, типичен за състава на продукта или за средствата за неговото производство. Те не са свързани с някое специално място, но трябва да бъдат произвеждани съобразно посочена спецификация. В тази класификация попадат сирената "Моцарела" (Mozzarella) (Италия) и Hushållsost (Швеция); сладкишите Panellets (Испания), Kalakukko, Karjalanpiirakka (Финландия).
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 02.01   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на Владислав III и Янош Хуняди, и много турски командири,...