Карлос Слим продължава да е най-богат

06.03.2012 | 15:45
по статията работи: Петя Бързилска
Чистото богатство на Слим, Гейтс и Бъфет намалява, но те все още формират тройката на най-заможните
Карлос Слим продължава да е най-богат
Снимка: Commons.wikimedia.org

Магнатът Карлос Слим, собственик на мексиканската телекомуникационна компания America Movil, е най-богатият човек на света според данните на индекса Bloomberg Billionaires Index. Това е всекидневно обновяващата се класация за 20-те най-богати хора на планетата.

За един ден чистото богатство на 72-годишния милиардер намаля с 478,4 млн. долара до 68.5 млрд. долара при затваряне на борсата на 2 март. Все още обаче Слим е най-богатият човек на света, като от началото на годината натрупаните му доходи са нараснали с 11%. Бил Гейтс и Уорън Бъфет останаха съответно на второ и трето място в класацията.

Бразилският богаташ Ейке Батиста, който се нарежда на десета позиция, все още гони първото място. Преди година той заяви, че до 2015 г. ще е станал най-богатият човек на света, предаде агенция "Блумбърг". В момента той е натрупал доходи в размер на 29,8 млрд. долара. Миналия петък чистото му богатство се е увеличило със 133,9 млн. долара, като за тази година Батиста отчита най-голям ръст на богатството от всички хора в класацията – 32%.

"Аз съм състезателна личност", каза в края на миналата седмица Батиста за бразилското радио "Рио де Жанейро". "Време е Бразилия да стане "Номер 1". Бразилците винаги са се възхищавали на американската мечта. Това, което се случва в Бразилия, е бразилската мечта и се получи така, че аз съм пример за нея", допълни той.

Богатството на Бил Гейтс, съосновател на Microsoft, възлиза на 62,4 млрд. долара, като миналия петък то се понижи със 102,1 млн. долара. През тази година натрупаните доходи на милиардера са се увеличили с 11%. Същевременно богатството на американския инвеститор Уорън Бъфет намаля с 336,9 млн. долара до 43,8 млрд. долара. През 2012 г. Бъфет е станал по-богат с 2,4%. Почти цялото богатство на бизнесмена е от дейността на създаденото от него холдингово дружество Berkshire Hathaway.

Шведът Ингвар Кампард е най-богатият европеец, собственик на веригата мебелни магазини IKEA. Според индекса той е четвърти с богатство в размер на 42,5 млрд. долара.

Седмина от богаташите в класацията са американци, включително трима членове на семейството на Сам Уолтън, основател на търговската верига Wal-Mart. Номер седем е Лари Елисън, създател на корпорацията за компютърни технологии Oracle. Нетният размер на богатството му на стойност 38 млрд. долара го прави с 4 млрд. долара по-богат от братята Чарлс и Давид Кох. Всеки от тях притежава по 42% от американската компания Koch Industries – мултинационална корпорация за производство, търговия и инвестиции.

Магнатът Шелдън Аделсън притежава 47% от Las Vegas Sands – компанията, която държи половината от казината в Лас Вегас, както и обекти в китайския град Макаo. По размер неговото богатство на стойност 25,7 млрд. долара се нарежда на 13-то място в класацията.

Лилиан Бетанкур и нейното семейство притежават 31% от парижката козметична компания L'Oreal. Благодарение на това тя успява да се нареди на 20-то място в класацията на най-заможните. Нейното богатство се оценява на 22,2 млрд. долара.

Показателят Bloomberg Billionaires Index оценява богатството на 20-те най-заможни хора по света. Нетната стойност на богатството се актуализира всеки ден, като се вземат под внимание пазарните и икономическите промени. Общата сума на натрупаните доходи на всички в класацията възлиза на 678,8 млрд. долара.



Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...