Картел може да е причина за поскъпване на тока

05.01.2018 | 13:30
по статията работи: econ.bg
Предложението за увеличаване на цената за бизнеса обаче е между 30% и 60%. Това каза изпълнителният директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България Добрин Иванов
Картел може да е причина за поскъпване на тока
Снимка: БГНЕС

През последната година цената на тока расте в световен и регионален мащаб с много по-бавен темп – между 3% и 5%. 

Предложението за увеличаване на цената за бизнеса обаче е между 30% и 60%. Това каза изпълнителният директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Добрин Иванов в ефира на телевизия "Блумбърг".

„Проблемът е, че имаме свободен пазар на електроенергия, той е либерализиран и цената на тока се определя от търсенето и предлагането. Чрез различни системи се ограничава предлагането, което увеличава цената на тока. Съответно в края на миналата година и фалита на един от най-големите търговци на електроенергия нажежи ситуацията по отношение на пазара на електроенергия“, посочи Иванов.

Според него може би има и несъвпадение в периодите, в които се купува и в които се предлага електроенергията при търговците.

„Това също е презастраховано от тяхна страна за по-висока цена. Всички тези фактори в едно общо действие увеличават очакванията за повишаване на цената на тока“, посочи още той.

„Другото ни съмнение е, че може да има и картелно споразумение между търговците на електроенергия за повишаването на цената на тока. Смятаме, че всички компетентни органи КЕВР, КЗК, Министерството на енергетиката ако вземат адекватни мерки това увеличение на цената на тока може да бъде ограничено“, поиска представителят на браншовата организация.

Изпълнителният директор на АИКБ смята, че наистина няма икономическа логика и причини за такова драстично увеличение на цената на тока.

„Ако следваме пазарните ръстове на цената на тока, би трябвало да порасне с между 3% и 5%“.

По думите му това е проблем за бизнеса, защото голяма част от него е вече контрактувал цялата година и са договорени производствата, поръчките и цените.

„Едно такова увеличаване на един основен производствен ресурс като електроенергията за много от бизнесите може да бъде фатално. Съответно там, където могат да повишени цените бизнесът ще направи опити да повиши крайните цени за потребителя – цената на хляба например“, обясни Иванов.

„Това, което смятаме, че трябва да се направи от всички участници на енергийния пазар, е да се намери възможност за увеличаване на предлаганите обеми на енергийната борса, така че чрез пазарни механизми да бъде увеличено предлагането и да бъде намалена цената. Именно затова ние призовахме всички участници на енергийната борса, които са на ниско напрежение да се прехвърлят от либерализирания на регулирания пазар. По този начин ще бъдат освободени количества за тези, които са на средно и високо напрежение, които пък нямат избор и могат само и единствено да купуват от свободния пазар на електроенергия“, предложи Добрин Иванов.

Според Иванов чрез такива мерки може да се постигне решение, което да е адекватно и да ограничи ръста на цената на тока. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....