Катар излиза от петролния картел ОПЕК, за да се съсредоточи върху газовите си находища, каза енергийният министър на страната Саад Шерида ал Кааби, цитиран от телевизия "Ал Джазира".
Според Ал Кааби решението за излизане от групата на 15 държави - производителки на петрол, e "техническо" и не е свързано с блокадата, наложена на Катар от Саудитска Арабия, съюзниците ѝ в Залива и Египет от година и половина насам.
"Катар петролиъм", държавната компания на страната, потвърди решението. Страната е едва 11-ият най-голям производител на петрол в ОПЕК с около 0.6 млн. барела дневно (под 2% от общата продукция) в картела.
Мярката идва на фона на очаквана среща във формата ОПЕК+ (страните от картела и Русия) във Виена, на която трябва да бъде взето формално решението за съкращаване на производството заради ниските цени на петрола - за месец те спаднаха до стойност под 60 долара за барел от близо 86 долара. Обявеното от Катар намерение означава, че страната няма да бъде обвързана от квотите на ОПЕК, след като напусне, каза Ал Кааби.
"Файненшъл таймс" отбелязва, че политическата ситуация между Катар и съседите все пак се влошава, а и четири държави (Саудитска Арабия, ОАЕ, Бахрейн и Египет) са наложили забрана за търговия и пътуване от началото на разрива през юни.
Междувременно страни извън ОПЕК като Русия (чийто президент Владимир Путин потвърди сътрудничеството за производствените решения със Саудитска Арабия в разговор с престолонаследника на срещата на Г-20) все повече оформят важните за петрола решения. Според Ал Кааби решението, обявено тази сутрин, е дошло след обсъждане на начините, по които Катар може да засили ролята си в чужбина.
Напускането, освен че би дало независимост на Катар, би осуетило и опитите на ОПЕК да се намали производството - малката страна от Залива може да реши да увеличи своето.
Сега най-големият в света износител на втечнен природен газ ще работи за увеличаване на производството си на този източник на енергия от 77 млн. тона годишно до 110 млн. тона. Страната вече произвежда близо една трета от природния газ в света, край бреговете ѝ се намира най-голямото известно в света находище, което разработва съвместно с Иран.
Според Ал Кааби Доха "работи в последните няколко години, за да разработи бъдеща стратегия, базирана на ръст и експанзия както в дейностите си у дома, така и навън."