Качват спешната помощ на мотори

02.03.2011 | 07:40
по статията работи:
Фелдшери и парамедици ще оказват спешна помощ при катастрофи по пътищата в рамките на 7-10 минути
Качват спешната помощ на мотори

Фелдшери и парамедици на мотори ще оказват спешна помощ при катастрофи по пътищата и при аварии. Те ще се отзовават в рамките на 7-10 минути, както се практикува в средноевропейските страни, а едва след тях ще идва напълно оборудван реаномобил с екип от лекар-хирург или реаниматор, медицинска сестра и втори парамедик. Това съобщи председателят на БЧК Христо Григоров. Тази идея ще бъде широко дискутирана по време на обсъждането на стратегията за спешната помощ, която подготвя Министерството на здравеопазването сега. "Така ще се избегне кризата в този сектор, тъй като в центровете няма достатъчно лекари които да ходят на адрес при всяко повикване", обясни той.

С въвеждането на моторите с оборудване за първа помощ ще се избегне и проблемът със задръстванията, в които сега всекидневно засядат линейките в София.

Бърза помощ с 11 мотора сега оказват само спешните отделения на Военно-медицинска академия в София и базата й във Варна.

В зависимост от това дали случаят е тежък или по-лек, изпращаме лекар, фелдшер или медицински инструктор, както наричаме парамедиците, които сме си обучили. Използваме ги предимно за оказване на първа помощ при травматологични, ортопедични и неврологични случаи, а едва след тях изпращаме линейка, обясни за в „Монитор" директорът на ВМА ген.-майор д-р Стоян Тонев и обясни, че според вътрешен за болницата норматив те са задължени да стигат до пациента не по-късно от 15 минути независимо в коя част на града е той.

Диспечерите от телефон 112 да преминават задължителен курс по спешна медицина, за да се научат да различават спешните от неотложните състояния и викат възможно най-подходящият екип за пострадали и болни, които търсят бърза помощ от тях. Тази идея да залегне като задължение в подготвяната концепция за спешната помощ обсъждат в момента експерти от Министерството на здравеопазването.

Обсъжда се обаче и виждане да не бъдат обучавани всички диспечери, а във всяка смяна да работи и по един лекар, който при спешни случаи да взима слушалката и да координира къде и как да бъде закаран нуждаещият се.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 07.01   1558 г. – Франция завладява Кале, последното владение на Англия в континентална Европа. 1566 г. – Започва понтификатът на папа Пий V. 1598 г. – Борис...