Качеството на живот в новите и старите страни-членки на ЕС драстично се различава

05.01.2009 | 17:17
по статията работи: Лили Бончева
Делът на хората, които понякога се лишават от стоки и услуги, които се определят като основни в новоприетите страни-членки е много по-голям, отколкото в останалата част на ЕС
Качеството на живот в новите и старите страни-членки на ЕС драстично се различава

Изследване, направено от Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд (Eurofound), отчита значителни различия между старите и новите членки на Европейския съюз, както и между Севера и Юга, съобщава френското електронно издание Ви-Фам.ком, на което се позовава БТА.

Покупателната способност в новите страни членки и страните кандидатки е много по-слаба (едва 55 на сто) от средната в ЕС. Делът на хората, които понякога се лишават от стоки и услуги, които се определят като основни (подходящо отопление, нови дрехи и годишна отпуска) в тези страни е много по-голям, отколкото в останалата част на ЕС.

Тези големи разлики могат да се видят и в жилищните условия. Гражданите на новите страни членки на ЕС, като цяло, са собственици на жилищата си (спрямо 40 на сто в старите членки на ЕС), само че те не са в толкова добро състояние. Така например 42 на сто от румънците изпитват проблеми заради остарелите си жилища, докато едва 9 процента от финландците се оплакват от такива несгоди.

Когато става дума за достъп до здравни услуги, авторите на изследването констатират недостиг на медицинска техника основно в страните от южната част на Европа (с изключение на Испания) и в селските райони. В новите страни членки на ЕС близо половината от най-бедните хора трудно могат да платят за лекарска консултация, докато в Западна Европа този дял е 31 на сто. Тези проблеми се изострят от застаряването на европейското населението.

В новите страни членки на ЕС и в Италия, Португалия и Гърция степента на удовлетворение от живота е най-ниска, докато гражданите на скандинавските страни изпитват най-силно задоволство. За сметка на това пък мнозинството граждани на новите страни членки са оптимистично настроени за разлика от французите, италианците, португалците, но също и унгарците и българите. Като цяло броят на оптимистите е намалял от 64 на сто в същото изследване от 2003 година до 55 на сто в момента, сочат заключенията на изследването на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...