Кипър, Гърция, Израел и Италия строят общ подводен газопровод в Средиземно море

04.04.2017 | 17:30
по статията работи: econ.bg
Министрите на енергетиката на четирите страни, както и европейският комисар за климата и енергетиката Мигел Ариас Канете потвърдиха ангажимента си към проекта на пресконференция в Тел Авив
Кипър, Гърция, Израел и Италия строят общ подводен газопровод в Средиземно море
Снимка: Wikipedia.org

Италия, Израел, Гърция и Кипър се ангажираха да развият проекта за подводен газопровод /EastMed Gas Pipeline/, който трябва да бъде най-дългият в света, свързващ Източно Средиземно море с Южна Европа с подкрепата на ЕС, съобщава агенция Блумбърг. Проектът за 6,2 млрд долара ще се използва за транзит на природен газ, който наскоро бе открит пред бреговете на Кипър и Израел и да намали зависимостта на Европа от руски енергоизточници. 

Министрите на енергетиката на четирите страни, както и европейският комисар за климата и енергетиката Мигел Ариас Канете потвърдиха ангажимента си към проекта на пресконференция в Тел Авив. След като приключи етапът на проучване, газопроводът може да влезе в експлоатация през 2025 г., казаха министрите. 

„Това ще бъде най-дългият и най-дълбоководен газопровод в света”, каза израелският министър на енергетиката Ювал Щайниц. Цената на природния газ падна и рентабилността на проекта зависи на прогнози, според които се очаква да поскъпне, каза за АФП Елио Руджери, генерален директор на IGI Poseidon, една от компаниите, ангажирана с развитието на газопровода. 

Израел започна да добива газ от подземни находища в последните години. Газ бе открит и пред бреговете на Кипър и средиземноморската страна поръча допълнителни проучвания. 

Според комисаря по климата и енергетиката Канете приносът на новите находища ще допринесат за намаляване на зависимостта от тръбопровода Северен поток през Русия. „Кипър и Израел са надеждни доставчици”, каза Канете. Четиримата министри решиха да се срещат на всеки 6 месеца в близките години, за да съгласуват напредъка. Амит Мор, директор на израелската консултантска компания Eco Energy каза за АФП, че ангажимента на министрите не гарантира проекта. 

„Дълбочината на газопровода е 3 км”, каза той. „В следващите десетилетия газовите потоци от района на Източното Средиземноморие ще играят жизненоважна роля в енергийната сигурност на ЕС. Комисията силно подкрепя строителството на нужната енергийна инфраструктура и развитието на конкурентен пазар на втечнен газ в региона”, каза Канете, цитиран от ЕК.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 17.01   49 г. пр.н.е. – Рим е бил опразнен заради настъпващите от север легиони на Юлий Цезар. 395 г. – Римската империя е поделена между синовете на император...