Кипър плаща за спасяването си 22 години

03.04.2013 | 09:25
по статията работи: Петя Бързилска
Никозия предоговори някои от условия за получаване на финансовата помощ от международните кредитори
Кипър плаща за спасяването си 22 години

Кипър ще изплаща спасителния заем, предоставен от тройката международните кредитори в размер до 10 млрд. евро, в рамките на 22 години при лихва от 2.5%. Това стана ясно, след като окончателно бяха съгласувани параметрите на кредитното споразумение между правителството и представителите на "Тройката" - Европейската комисия, Европейската централна банка (ЕЦБ) и Международния валутен фонд (МВФ), предаде БНР.

Официално Никозия постигна съгласие за меморандум с кредиторите. Споразумението слага край на период на несигурност и създава условия за възстановяване на икономиката, заяви правителственият говорител Христос Стилианидис. Той посочи, че в крайния вариант на меморандума за разбирателство с "Тройката" правителството е постигнало значителни промени в сравнение с договореностите от предишния кабинет.

Сред тях е позицията по отношение на експлоатацията на газовите находища и управлението на приходите от природния газ. Изрично се подчертават суверенните права на Кипър върху тях. Гарантира се, че плановете за развитие и експлоатация на това природно богатство ще са в юрисдикцията на правителството на Кипър и то ще управлява бъдещите приходи от него. Отпада изискването на "тройката" да преразглежда програмата.

По-благоприятни мерки са договорени в областта на образованието, здравеопазването и съкращаването на държавните служители, каза правителственият говорител. Новост е влизането в сила на банков омбудсман с цел осигуряването на по-добър ред във финансовата система. Няма да се въведе поисканото от тройката данъчно облагане на дивидентите.

В замяна на по-облекчените условия по някои параметри на договора Кипър се съгласи на редица фискални мерки, като увеличаване на корпоративния данък от 10 на 12,5%, съкращаване на 4,5 хил. души в публичния сектор до 2018 г. и налагане на временна застраховка в размер на 1,5% от месечната заплата на 170 хил. души, за да имат достъп до здравната система, пише в. "Екатимерини".

Периодът за осъществяване на програмата за финансова стабилизация се удължава с две години – от 2016 г. на 2018 г. Така мерките за строги икономии ще се разсрочат и ще се прилагат по-безболезнено, което трябва да даде възможност за по-добро планиране и изпълнение на програмата, при по-добри икономически условия.

Окончателно споразумението за подкрепа на икономиката на страната и за отпускане на спасителния заем се очаква да бъде ратифицирано до края на април и първият траш да пристигне в Кипър в средата на май тази година.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...